1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Siirt Battaniyeciler Odası Başkanı Alagaşlı:

Siirt Battaniyeciler Odası Başkanı Alagaşlı:

Siirt Battaniyeciler Odası Başkanı Alagaşlı:
A+A-

Siirt Battaniyeciler Odası Başkanı Emrullah Alagaşlı, Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf Kazıları Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam'ın Siirt battaniyesinin Hasankeyf'e ait olduğu yönündeki açı

Siirt Battaniyeciler Odası Başkanı Emrullah Alagaşlı, Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf Kazıları Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam'ın Siirt battaniyesinin Hasankeyf'e ait olduğu yönündeki açıklamasının kendilerini üzdüğünü söyledi.
Battaniyeciliğin Siirt'te babadan oğlu devam eden bir zanaat olduğunu belirten Alagaşlı, "Siirt Battaniyesi, asırlardan beri babadan oğula geçen bir dokuma türüdür. Bütün dünyada da Siirt Battaniyesi olarak biliniyor. Hatta 1930 yılında Siirt'te dokunan ve Atatürk'e armağan edilen ve halen Çankaya'da Gazi Köşkü'nde Atatürk'ün yatağını süsleyen battaniyenin üzerindeki yazının 'Siirt hatırası 1930' şeklinde olması da cumhuriyetin kurulduğu yıllardan beri battaniyenin Siirt'te özgü olduğunu gösteriyor. Hocamızın bu açıklamalarını hangi bilimsel verilere göre yaptığını merak ediyoruz. Siirt adıyla bilinen bir dokuma türünün bugün orada esamesi okunmayan bir beldeye mal etmek ne derece doğru ve bilimseldir. Doğrusu merak ediyorum. Çünkü bildiğimiz kadarıyla Hasankeyf'te battaniye dokumacılığı yapılmamaktadır. Belki de hiç yapılmamıştır. Bu nedenle Rektörün bu açıklamaları bizi üzdü. Kendisinden bu açıklamasını neye dayandırdığı konusunda bir açıklama bekliyoruz. Bu açıklama bizi üzdü" dedi.
(RÇ-YRT-AŞ-Y)

16.01.2013 17:20:38 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT