1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sığırcıklar Bir İlçeyi İstila Etti (Fotoğraflı

Sığırcıklar Bir İlçeyi İstila Etti (Fotoğraflı

Sığırcıklar Bir İlçeyi İstila Etti    (Fotoğraflı
A+A-

Şarköy ilçesi sakinleri 2013 yılının ilk gününe kuş sesleri arasında uyandı. Binlerce sığırcık kuşu yeni yılın ilk günü sabah saat 11:00 sularında Şarköy'ün bir çok yerinde evlerin çatıları, ağaçlar v

Şarköy ilçesi sakinleri 2013 yılının ilk gününe kuş sesleri arasında uyandı. Binlerce sığırcık kuşu yeni yılın ilk günü sabah saat 11:00 sularında Şarköy'ün bir çok yerinde evlerin çatıları, ağaçlar ve yollara konarak bir yönden bir yöne yaptıkları gösterilerle, çıkardıkları seslerle ilçe sakinlerini şaşırttı.
Şarköy Avcılar ve Atıcılar Derneği İlyas Keklik, ilçe semalarında saatlerce uçuşan sığırcık kuşlarının her yıl aynı günlerde göç ettiğini ifade ederek "Sığırcıklar toplu olarak hareket ettikleri için avlanması yasak kuşlar popülasyonu içinde yer alır. Ocak ayı başlarında göç ederler. Daha çok dere yataklarındaki sazlıklardan beslenirler. Zeytin ağacının olduğu bölgelere dadanırlar. Şarköy de zeytin bölgesi olduğu için, bu sabah ilçeye gelen binlerce sığırcık kuşu ağaçta bulduğu ne kadar zeytin varsa bir tane bırakmaz. Üreticimiz zeytinlerinin büyük bir bölümünü topladığı için zarar büyük olmayacak, ama ağacında son kalan zeytinlerini toplamak için gidenler maalesef zeytin bulamayacak. Sığırcıklar şehir merkezindeki istilasının ardından zeytin bahçelerine ve tarlalara geçecek yaklaşık 15 gün bölgemizde kalırlar." dedi.

01.01.2013 17:30:40 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT