1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sigarayı Bırakmanın Şimdi Tam Zamanı

Sigarayı Bırakmanın Şimdi Tam Zamanı

Sigarayı Bırakmanın Şimdi Tam Zamanı
A+A-

9 Şubat Dünya Sigara bırakma günü nedeniyle bir açıklama yapan Sakarya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aydın Erdoğan, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

9 Şubat Dünya Sigara bırakma günü nedeniyle bir açıklama yapan Sakarya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aydın Erdoğan, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.
Sigara içildiği anda vücudun olumsuz yönde etkilenmeye başladığını, nabız sayısının yükselerek, kişinin daha hızlı nefes alıp vermeye başladığını anlatan Erdoğan, "Kan dolaşımı yavaşlar. Sigara, içinde yaklaşık 3 bin 700 zehirli madde barındıran bir karışımdır. Bunların büyük bir bölümü kanserojendir. Bu maddelerin en zararları karbonmonoksit, hidrojen siyanid ve amonyaktır ve bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes sigarayla kan dolaşımına karışır. Bunun sonucunda zaman içinde birtakım akciğer ve diğer organlarla ilgili rahatsızlıkları başlar. Sigara kullanan kişiler daha sık grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara maruz kalırlar" dedi.
Her yıl dünyada yaklaşık 2 milyon 500 bin kişinin sigaranın sebep olduğu hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiğine dikkat çeken Erdoğan, "Sigaranın sebep olduğu en önemli ölüm sebebi akciğer kanseridir, bunu kalp hastalıkları ve diğer kanser türleri takip etmektedir. Tüm bu olumsuz etkilerine rağmen sigara bırakıldığı andan itibaren vücut kendi kendini tamir etmeye başlar. Ancak on yıl içinde vücut hiç sigara içmemiş bir insanın vücudu haline gelebilmektedir. Sigarayı bırakmak için kanser yada kalp hastası olmayı beklememeliyiz, zira böyle bir durumda vücudunuzun kendini tamir etmesi için yeterli vaktimiz olamayabilir" diye konuştu.
Sigara içilen bir ortamda bulunmak ve bu ortamdaki kirli havayı teneffüs etmenin pasif sigara kullanımı olarak ifade edildiğini anlatan Erdoğan, "Pasif sigara kullanımı, yani sigara içilen bir ortamda bulunmak ta, aktif sigara kullanımının sebep olduğu hastalıklara hemen aynı oranlarda yol açabilmektedir" dedi.
"9 Şubat tarihi, sigaradan kurtulmak isteyen bireyler için önemli bir başlangıç olabilir" diyen Erdoğan şunları söyledi: "Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli adım, kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır. Bu konudaki kararlılık en önemli adım olmakla birlikte, bir hastalık olarak kabul edilen sigara kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteğine de çok ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarımıza müracaat edilerek veya Bakanlığımızın "Alo 171 Sigara Bırakma Hattı" aranarak destek istenmelidir."
Dünyanın en gelişmiş teknolojileri kullanılarak sigara ile mücadele çalışmalarının kararlı bir şekilde devam ettiğini kaydeden Erdoğan, "Toplumumuzun ve yarının teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi sigaranın zararlarından korumak amacıyla, tablet bilgisayarlı ve kolluk kuvvetleri desteği bulunan 19 ekip ile Sakarya il merkezi ve ilçelerde sigara ile ilgili denetimler etkin bir şekilde sürdürülmektedir. Kapalı alanlarda ve toplu yaşam alanlarında, sigara ile mücadele konusunda vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız vardır. Vatandaşlarımız tarafından kapalı alanlarda sigara içildiğinin tespit edilmesi halinde, Bakanlığımızın "184" numaralı telefonuna ihbarda bulunulabilecektir. 9 şubat dünya sigarayı bırakma gününde sizi sigarayı bırakmaya davet ediyorum. Ailenizi ve çocuklarınızı sevindirin, torunlarınızı görme şansınız olsun ve onlara anlatacak bir anınız olsun" dedi.
(SC-İÇ)

08.02.2013 13:29:05 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT