1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sigaranın Yıllık Zararı 25 Milyar Dolar
Sigaranın Yıllık Zararı 25 Milyar Dolar

Sigaranın Yıllık Zararı 25 Milyar Dolar

Bursa Yeşilay Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Serhat Yamalı, Türkiye'de yılda 25 milyar doların duman olup havaya gittiğini söyledi. Yeşilay Derneği, 9 Şubat Dünya Sigarasızlık Günü münasebetiyle

A+A-
Bursa Yeşilay Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Serhat Yamalı, Türkiye'de yılda 25 milyar doların duman olup havaya gittiğini söyledi.
Yeşilay Derneği, 9 Şubat Dünya Sigarasızlık Günü münasebetiyle Bursa Teknik Üniversitesi 152 Evler Mahallesi Yerleşkesi'nde öğrencilere sigaranın zararlarını anlattı. Konferansa çok sayıda öğrenci ve eğitimci katıldı. Yeşilay Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Serhat Yamalı, sigaranın zararlarına dikkat çekerek, "Sigaranın içinde 4 bin zehir bulunmaktadır. Bu 4 bin kimyasal maddenin şimdiye kadar ispatlanmış olan 69 tanesi kanser yapıcı. Maalesef yılda 25 milyar dolar sigaraya ödeniyor. Bu para duman olarak havaya gidiyor. Bu para sağlığa ve eğitime aktırılabilir" dedi.
Sigaranın en büyük zararının akciğer kanserine sebebiyet vermesi olduğunu kaydeden Yamalı, "Sadece akciğere değil, kalp, damar, gözler, börekler ve daha birçok organa zararı var" diye konuştu.
Yamalı, sigarayı bırakmak için tiryakilere şu tavsiyelerde bulundu:
"Sigaranın bırakılması için hekim kontrolünde bazı ilaç ve ilaç dışı tedaviler mevcut; nikotin sakızı ve nikotin bandı gibi... Ama sigarayı bırakmanın en güzel yolu, kişilerin kendi iradeleriyle çaba göstererek sigarayı bırakmaları. Sigarayı bırakmak isteyenler bir gün belirlesinler, o gün sigarayı kırıp atsınlar".
Yeşilay Derneği Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Raci Arvas da, "Bu seneki hedefimiz Yeşilay Cemiyeti'ni faal hale getirmek, sanayi işlerlerinde, eğitim kurumlarında sigara ve alkolün zararlarıyla ilgili konferanslar vermek" dedi.
(BRK-MŞ)

09.02.2013 14:34:56 TSI

HABERE YORUM KAT