1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sigara Kullanımı Sperm Sayısını Düşürüyor

Sigara Kullanımı Sperm Sayısını Düşürüyor

Sigara Kullanımı Sperm Sayısını Düşürüyor
A+A-

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Opr. Dr. Sefa Arlıer, sigara kullanan kadınların tüp bebek tedavisinde şanslarının üçte bir oranda azaldığını söyledi. Elazığ'da özel bir hastanede görev yapan Dr.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Opr. Dr. Sefa Arlıer, sigara kullanan kadınların tüp bebek tedavisinde şanslarının üçte bir oranda azaldığını söyledi.
Elazığ'da özel bir hastanede görev yapan Dr. Arlıer, sigaranın içinde bulunan 4 bine yakın zararlı madde nedeniyle hem kadınların, hem erkeklerin üreme fonksiyonlarını oldukça olumsuz etkilediğini belirtti. Opr. Dr. Sefa Arlıer, "Sigara kadınlarda yumurtalık sayısının kalitesini olumsuz etkiliyor. Erkeklerde ise sperm sayısı hareketi ve spermin yapısını olumsuz etkiliyor. Sigara kadınlarda menopoz, erkeklerde ise andropoz yaşını erkene çekmekte. Sigara kullanan kadınlar, tüp bebek tedavisi görse de başarı şansı üçte bire düşmektedir. Sigara gebe kalan kadınlarda düşük oranı artmakta, çocukların ileriki dönemlerinde ise kan kanseri olma riskini 4 kat arttırmaktadır" dedi. Çocuk tedavisi gören annelerde sigaranın üç ay önceden bırakılması gerektiğine işaret eden Arlıer, "Tüp bebek tedavisinde sigarayı hem annenin hem de babanın bırakması başarı şansını artırmaktadır. Bu kural pasif içiciler içinde geçerlidir. Yanınızda sigara içenlerden uzak durun" diye konuştu.
(EK-YRT-AŞ-Y)

09.01.2013 15:24:47 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT