1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Şifalı Censiyan Bitkisi Koruma Altında

Şifalı Censiyan Bitkisi Koruma Altında

Şifalı Censiyan Bitkisi Koruma Altında
A+A-

Dünyada ve Türkiye'de nesli tehdit altında olan censiyan bitkisi Kütahya'da koruma altına alındı. Orman Bölge Müdürü Kenan Eryiğit, bitkinin Türkiye'de yayıldığı en iyi alanın Kütahya olduğunu beli

Dünyada ve Türkiye'de nesli tehdit altında olan censiyan bitkisi Kütahya'da koruma altına alındı.
Orman Bölge Müdürü Kenan Eryiğit, bitkinin Türkiye'de yayıldığı en iyi alanın Kütahya olduğunu belirterek, "Censiyan, yaklaşık 2 bin 200 yıldır insanlık tarafından bilinen 80-150 santimetre boya sahip bir bitkidir. Bu bitkinin iştah açıcı ve sindirim kolaylaştırıcı, ağrı kesici, bedeni güçlendirici, antidepresan, kan yapıcı, ateş düşürücü, hazımsızlığı azaltıcı, yara iyileştirici gibi etkileri olduğu kabul görmüştür. Dünyada ve Türkiye'de nesli tehdit altında olan censiyan, ülkemizde dar alanlarda yetişen ve uzun yıllar önce bol miktarda bulunan bir türdü. Yapısındaki etken maddeler bitkiye ilaç ve içecek imalatı sanayisinde geniş kullanım alanı sağlamıştır" dedi.
Eryiğit, Türkiye'de censiyanın toplanması ve ihracatının yasak olduğunu belitti. Eryiğit, elde ettikleri tohumları bitkinin neslinin idamesi için Radar mevkiine ektiklerini ifade etti. Müdür Eryiğit, censiyanın Kütahya il merkezinde Radar ve Domaniç ilçesinde Acısu mevkilerinde koruma altına alındığını sözlerine ekledi.
(EFE-MŞ-Y)

08.01.2013 16:32:22 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT