1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Seyit Burhanettin Akbaş'tan Öğrencilere Konferans (Fotoğraflı

Seyit Burhanettin Akbaş'tan Öğrencilere Konferans (Fotoğraflı

Seyit Burhanettin Akbaştan Öğrencilere Konferans  (Fotoğraflı
A+A-

Yazar Seyit Burhanettin Akbaş, Fevzi Çakmak Lisesi öğrencilerine 'Evliya Çelebi'nin İzinde Kayseri' konulu konferans verdi. Fevzi Çakmak Lisesinde düzenlenen konferansta konuşma yapan Seyit Burhane

Yazar Seyit Burhanettin Akbaş, Fevzi Çakmak Lisesi öğrencilerine 'Evliya Çelebi'nin İzinde Kayseri' konulu konferans verdi.
Fevzi Çakmak Lisesinde düzenlenen konferansta konuşma yapan Seyit Burhanettin Akbaş, "Evliya Çelebi Kayseri kalesinin Rum hükümdarlarından kaldığını ancak kaleyi bu hale getiren ve güzelleştirenlerin Danışmentliler olduğunu söyler. Çelebi, 1649 yılında kalenin içinde 600 hane ev olduğunu söylüyor. Kalenin dışında ise yaklaşık bin tane iki katlı ahşap evlerin olduğunu belirtiyor. Ayrıca Kayserililerin pazarlıkçı olduğu yönünde halk arasında ifade edilen sözleri duymuşsunuzdur. Çelebi, Seyahatname'de bu konuya da açıklık getiriyor. Kayseri'de Müslüman esnaflarla yani ahilerle pazarlık etmek imkansızmış. Çünkü ahilik sistemine göre bir ahi malını satarken asla pazarlık kabul etmez ve teklif edene de 'ben bu kadar alçak adamıyım ki bana pazarlık teklif ediyorsun' dermiş. Halbuki, Ermeni, Rum ve Yahudi esnafı ile her türlü pazarlık yapılıyormuş" diye konuştu.
Evliya Çelebi'nin Seyahatname'de Kayserililerin zeki insanlar olduğunu söylediğini belirterek, "Evliya Çelebi, fıkralardaki fantezilerin tam tersine Kayserililerin zeki kimseler oldukları için eğitime düşkün olduklarını yazıyor ve bunu da şöyle ifade ediyor; 'şehrin kışı şiddetli olduğundan halk öğrenimle uğraşıyor. Zeki kimseler oldukları için şair ve yazarları pek çoktur' yani Kayseri'nin tarihte makarr-ı ulema olan adına belki de makarr-ı şuara'yı ekleyebileceğimiz sözlere yer veriyor. Yani Kayserililerin zekası düşük olanları okuttukları gibi sözlerin sadece fıkraların fantezisi olduğu gerçeği de ortaya çıkmış oluyor. Hele hele okumam yazmam yok ama Kayseriliyim fantezisini, bu kadar medrese ve tekkenin bulunuşu o tarih için doğrulamıyor" şeklinde konuştu.
Konuşmanın ardından Fevzi Çakmak Lisesi Müdürü Kemal Özdoğan, Seyit Burhanettin Akbaş'a öğrencilere verdiği konferanstan dolayı plaket takdim etti.
(OD-AÖ-Y)

05.12.2012 13:03:23 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT