1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Şeyh Edebali Türbesi Ziyarete Açıldı

Şeyh Edebali Türbesi Ziyarete Açıldı

Şeyh Edebali Türbesi Ziyarete Açıldı
A+A-

Bilecik'te yer alan Osman Gazinin kayınpederi, Anadolu'nun ilk Ahi Şeyhi olan Şeyh Edebali Türbesi'nin restorasyon çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmasından sonra ziyarete açıldı. Vakıflar Bölge Mü

Bilecik'te yer alan Osman Gazinin kayınpederi, Anadolu'nun ilk Ahi Şeyhi olan Şeyh Edebali Türbesi'nin restorasyon çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmasından sonra ziyarete açıldı.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2011 yılında başlatılan aslına uygun biçimde restore çalışmaları içersinde ilk olarak türbenin kubbeleri ortaya çıkarıldı. Horasan harcı ile çatı ile örtülü kubbeler yapıldıktan sonra çatı Bursa kiremiti ile kaplandı. Duvarları harman tuğla ile işlendikten sonra döşemeleri değiştirildi. Türbenin elektrik tesisatı ve eski çevre demir korkulukları da yenilenirken, restorasyon çalışmaları sonrası türbe süsleme ve boya işleminin ardından ziyarete açıldı. Restore işleminin de namaz kılma yerlerinin kapıları takıldıktan sonra son bulacağı belirtildi. Türbenin girişinde bulunan eski ağaç kapıda kaldırıldı.
Şeyh Edebali Türbesi'nin içerisinde yedi büyük, dört küçük sanduka yer alıyor.
(AF)

10.02.2013 14:21:48 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT