1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sevgiliye En Güzel Hediye

Sevgiliye En Güzel Hediye

Sevgiliye En Güzel Hediye
A+A-

14 Şubat, Sevgililer Günü olarak biliniyor. Bugün, aynı zamanda telefonun bulunuşuna tanıklık etti. Telefonun mucidi Alexander Graham Bell, ilk hattı sevgilisinin evine çekti. Telefonu çalınca arayanı

14 Şubat, Sevgililer Günü olarak biliniyor. Bugün, aynı zamanda telefonun bulunuşuna tanıklık etti. Telefonun mucidi Alexander Graham Bell, ilk hattı sevgilisinin evine çekti. Telefonu çalınca arayanın sevgilisi Alessandra Lolita Oswaldo olduğunu bilen Bell, telefonu açar açmaz sevgilisinin ismini söylüyordu. Zamanla sevgilisinin ismini kısaltan Bell, en sonunda sevgilisinin isminin baş harflerini söyler oldu. Yüzyıllardır her telefonu açan kişi, bilerek ya da bilmeyerek Bell'in sevgilisinin ismini söylüyor.
Günümüzün en etkili ve en yaygın iletişim aracı olan telefon, 1876 yılında Amerikalı mucit, Alexander Graham Bell tarafından icat edildi. Tarihi kayıtlara göre, icat edilen cihazla ilk konuşma, 1876 yılının 14 Şubat günü gerçekleştirildi ve bugün telefonun bulunuş günü olarak kabul edildi. Telefonu icad edince, ilk hattı sevgilisinin evine çeken Bell, atölyesinde telefonu çalınca, arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını biliyordu. Graham Bell, telefonu açar açmaz "Alessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla sevgilisine adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lol Os" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça, Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve ona iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "ALO" idi. Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka bir şey düşünmeyen sevgilisini terk etti. Ancak Bell, yaşlanmış olmasına rağmen sevgilisinin kendisini bir gün arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başladı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında, kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu ALO diyerek açıyor ve herkese artık ALO diyordu. O günlerde hemen herkes, telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak ALO demeye başladı. Bugün tümümüzün kullandığı ALO sözcüğü işte o günlerden kaldı.
14 Şubat Sevgililer Günü de, 1800'lü yıllardan bu yana kutlanmaya başlandı.
EN ETKİLİ İLETİŞİM ARACI-
1876 yılında Alexander Graham Bell telefonu icat ettiğinde, insan iletişiminde yeni bir çığır açıldı. Bell'in buluşundan önce, bir mesajı en hızlı iletmenin yolu, Mors alfabesiyle telgraf hatlarından ulaştırmaktı. Kendi dönemine göre yeni bir yöntem sayılan telgraftan önce, acil mesajların atlı ulaklar, duman işaretleri, güvercinler ve gemiler kullanılarak iletilmesi gerekiyordu. 1870'li yıllarda pek çok insan, telgrafı geliştirmek için çaba harcıyordu. Ancak Bell, tek başına ipi göğüslemeyi başardı. Deneyleri sırasında, bir odadan diğerine gerdiği telin yansıttığı ses titreşimlerini duydu. Bell, insan kulağının titreşimleri güçlendirmesi konusundaki derin bilgilerinin yardımı ve tel aracılığıyla insan sesinin aktarılmasının mümkün olduğunu kavradı. Böylece, telefon doğdu. On yıl içerisinde, önce Amerika'ya daha sonra da tüm dünyaya yayıldı.
Türkiye'de ilk telefon 1908 senesinde uygulanmaya başlandı. Kadıköy ve Beyoğlu santralleri 1911 senesinde hizmete açıldı. İlk otomatik telefon santralı 1926 senesinde Ankara'da kuruldu. Ardından diğer il merkezlerinde de telefon santralları kurulmaya başlandı.
(ZB-

14.02.2013 10:50:22 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT