1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Ses Ünlü Sanatçısı Müzeyyen Senar Artık Düşkünevinde (Darüşşafaka)

Ses Ünlü Sanatçısı Müzeyyen Senar Artık Düşkünevinde (Darüşşafaka)

Ses Ünlü Sanatçısı Müzeyyen Senar Artık Düşkünevinde (Darüşşafaka)
A+A-

Cumhuriyet Dönemine damgasını vuran, şarkılarıyla gönüllerde taht kuran Türk Sanat Müziği ses sanatçısı Müzeyyen Senar, artık bakımevinde. İzmir'in Urla ilçesindeki Darüşşafaka Yaşlı Bakımevine götürülen Müzeyyen Senar şu an 97 yaşında.

Muğla'nın Bodrum ilçesindeki evinde yaşamını sürdüren Müzeyyen Senar'ın sağlık durumu yaşlılığa bağlı olarak gün geçtikçe daha kötüye gitmesinden dolayı ailesi tarafından daha iyi koşullar içerisinde bakımının yapılabilmesi için bir bakımevine gönderilmesine karar verildi. Müzeyyen Senar Bayram Sokak'ta bulunan evinden özel bir ambulans ile alınarak kızı Feraye Işıl tarafından İzmir'in Urla ilçesinde bulunan Darüşşafaka Yaşlı Bakımevine (Huzurevi) götürüldü.

 

Konu ile ilgili konuşan Feraye Işıl; "Sürekli kontrole götürülmesi gerekiyordu. Devamlı doktor ve hemşire kontrolü altında olması gerektiğinden İzmir'in Urla ilçesinde bulunan Darüşşafaka'nın yaşlı bakım merkezine götürdük" dedi.

 

Ayrıca Müzeyyen Senar'ın felç olduğunu da belirten Feraye Işıl; "İyi bakılması gerekiyor. Bundan sonra yaşamına orada devam edecek. Ben de mümkün olduğu kadar yanında kalmayı düşünüyorum" diye konuştu.

 

tarkan-muzeyyen-senar-benzemez-kimse-sana-dinle-2152c6.jpg

 

MÜZEYYEN SENAR KİMDİR ?

 

Müzeyyen Senar (d. 16 Temmuz 1918, Gököz, Keles, Bursa), Klasik Türk müziği sanatçısı. "Cumhuriyetin Divası" olarak da anılır.

 

1918 yılında Bursa'nın Keles ilçesinde doğan Müzeyyen Senar, müzik eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti'nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdi, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldu.

 

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, Perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar'ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

 

Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.

 

1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

 

Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Senar, 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen ve sanatçı dostlarınında katıldığı gecede 73.sanat yılını kutladı.

 

26 Eylül 2006 tarihinde İzmir'deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden felç olan sanatçının hayatî tehlikesinin bulunmadığı da ek olarak belirtildi. 2007'de İstanbul'daki Darüşşafaka'da Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördü. Bu tedavilerden sonra sol ayağının üzerine basabilmektedir. Şu anda Bodrum'da kızı Feraye ve oğlu Ömer ile birlikte yaşamaktadır. 24 Şubat 2008'de kızı Feraye annesi Müzeyyen Senar'ın sesini kaybettiği açıkladı. Senar sesini kaybettiğini hâlen bilmemektedir. 22 Temmuz 2008'de sağlık durumunun iyi olduğu açıklanmıştır. Atatürk'ün en sevdiği sanatçılardan birisidir.

 

30 Ekim 2009'da öğrencisi Bülent Ersoy tarafından anısına Müzeyyen Senar'ın sanat yaşamından fotoğrafların yer aldığı Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar sergisi açıldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum