1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Servis yerine kamyon bekliyorlar

Servis yerine kamyon bekliyorlar

Servis yerine kamyon bekliyorlar
A+A-

Birleşmiş Milletler (BM)\'in resmi mülteci kampı kurmasına izin vermeyen ülkelerden Lübnan\'da Suriyeli çocuklar normalde yetişkin bir el işçisinin zorlanarak yapacağı tarım işlerinde zorla çalıştırılıyor.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) bölgesel direktörü Maria Calivis, 'çocuk işçiliği'nin giderek büyüyen bir olgu olduğuna dikkat çekerek, Lübnan'daki Bekaa Vadisi'nde eski çadır yığınları arasında yaşayan savaş mağduru çocukların sabahın erken saatlerinde yolun kenarında okul servisi yerine Doğu Lübnan'ın verimli topraklarında ağır işlerde çalıştırılmak üzere kendilerini alacak olan arkası açık kamyonları beklediklerine dikkat çekti.
 
EN ZOR İŞ ONLARIN
 
Kamyonlar, sabah saat 6 sularında Suriyeli çocukları hasat işinde çalıştırmak için bölgeye götürüyor.
 
Bölgede inceleme yapan Calivis, 'Ayaklarında plastik sandaletler, üzerleri yırtık pırtık 6 ila 8 yaşındaki çocuklar şafak soğuğunda normalde hayvanların taşındığı kamyonlarla kabak toplamaya gidiyor. Diğer bölgelerde ise aynı çocuklar bu kez hasadı zor ve tehlikeli olan patates ve üzüm işlerinde çalıştırılıyor' dedi. Lübnan'da okulların bu hafta açıldığını hatırlatan Calivis, çocukların iş yerine okulda olmaları gerektiğini kaydetti.
A+A-

HABERE YORUM KAT