1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Serbest Kıyafet Uygulaması

Serbest Kıyafet Uygulaması

Serbest Kıyafet Uygulaması
A+A-

Türk Eğitim Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, serbest kıyafet uygulamasına geçilen okullarda şimdiden sorunların baş gösterdiğini iddia ederek, "Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda aklıselim davranara

Türk Eğitim Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, serbest kıyafet uygulamasına geçilen okullarda şimdiden sorunların baş gösterdiğini iddia ederek, "Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda aklıselim davranarak, bu uygulamayı ivedilikle kaldırmalıdır" dedi.
Türk Eğitim-Sen'in okullarda kılık-kıyafet serbestliği ile ilgili yaptığı anket çalışmasını değerlendiren Başkan Akkaya, 8 bin 577 eğitim çalışanın ankete katıldığını söyledi. Başkan Akkaya, ankete katılanların "Ülkemizde gelir dağılımı adaletsizliği olduğu için kıyafet serbestliği ile birlikte, maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının ezileceğini, ayrımcılığın ortaya çıkacağını, öğrencilerin psikolojisinin bozulacağını düşünüyor musunuz?" sorusuna yüzde 65,1'i evet, yüzde 10,2'si kısmen, yüzde 24,7'si de hayır cevabı verdiğini kaydetti. Ankete katılanların yüzde 66,3'ünün ise kıyafet serbestliği nedeniyle okulların podyuma döneceğini düşündüğünü ifade eden Akkaya, ayrıca ankete katılanların yüzde 64,5'inin gelir düzeyi düşük olan ailelerin çocuklarının, daha iyi giyinebilmek için, illegal yöntemlere başvurabileceği konusunda endişe yaşadığı sonuçlarının ortaya çıktığını söyledi. Anketten çıkan sonuçlara göre; kıyafet serbestliğinin önümüzdeki yıllarda büyük sorunlara gebe olacağını ileri süren Akkaya, "Maddi durumu iyi olmayan çocuklarımız dikkate alındığında, bu uygulama en çok onları vuracaktır. Bazı okullarımız serbest kıyafet uygulamasına geçmiştir. Bu okullarda sorunlar şimdiden baş göstermiştir. Konuyla ilgili şikayetler sendikamıza da ulaşmaktadır. Hiçbir şey için geç değildir. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda aklıselim davranarak, bu uygulamayı ivedilikle kaldırmalıdır" diye konuştu.
(Nİ-SLH-Y)

07.01.2013 14:59:10 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT