1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Serbest Kıyafet Dosyası Tobb'da

Serbest Kıyafet Dosyası Tobb'da

Serbest Kıyafet Dosyası Tobbda
A+A-

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) 6. Meslek Komitesi , SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ile birlikte okullarda serbest kıyafet uygulamasıyla üretici ve esnafın yaşadığı mağduriyetin

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) 6. Meslek Komitesi , SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ile birlikte okullarda serbest kıyafet uygulamasıyla üretici ve esnafın yaşadığı mağduriyetin giderilmesine yönelik hazırladıkları dosyayı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na sundular.
SATSO 6'ıncı Meslek Komitesi yönetimi, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul başkanlığında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önümüzdeki yıl uygulamaya konulacak olan okullarda serbest kıyafet yönetmeliği ile birlikte okul kıyafeti üretici ve esnafın büyük mağduriyet yaşayacaklarını söyleyen SATSO 6'ıncı Meslek Komitesi, çevre illerdeki odaları da harekete geçirerek, ülke genelinde yaşanacak sıkıntıya dikkatleri çekti. Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığı'na yaşanacak sıkıntıyı içeren bir dosya gönderen SATSO 6'ıncı Meslek Komitesi, önceki günde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na dosyayı sundu.
Okul kıyafeti yapan ve satan esnafın stoklarında bulunan malların 1-2 yıldan önce eritilmesinin mümkün olmadığını söyleyen SATSO Yönetim Kurulu üyesi aynı zamanda 6'ıncı Meslek Komitesi Üyesi de olan Ahmet Cevherli, "Üretici ve satıcının elinde ortalama 10 milyon TL tutarında bir okul kıyafeti bulunmakta. Bu yönetmelik hemen uygulamaya konulursa üretici ve esnafın sadece Sakarya ayağındaki kaybı 10 milyon TL civarında olur. Bu stokların eritilmesi için en az 1-2 yıl zaman tanınmalı. Yoksa üretici ve esnaf büyük mağduriyet yaşayacak ve iflas edecek" dedi.
Konunun ciddiyetinin farkında olduklarını belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sorunun çözümü için ellerinden geleni yapacakların söyledi. Tüccar ve esnafın sıkıntısının, dolayısı ile mağduriyetinin kendilerini de üzeceğini kaydeden Hisarcıklıoğlu; "Gereken ne ise yapacak ve bu sektörün rahatlamasını sağlayacağız" dedi.
SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na teşekkür ederek, yakın ilgisinin kendilerini memnun ettiğini söyledi. Başkan Kösemusul; "İnşallah sorun çözüme kavuşur ve bu mağduriyet ortadan kalkar" dedi.
(RKO-UU)

09.01.2013 13:43:42 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT