1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şengal’de korkunç bilanço: 3 bin ölü

Şengal’de korkunç bilanço: 3 bin ölü

Şengal’de korkunç bilanço: 3 bin ölü
A+A-

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli insanlık düşmanı örgütün 3 Ağustos’ta Şengal’i işgal etmesi ardından işlediği katliamların boyutları ortaya çıkmaya başladı.

Bilanço korkunç: En az 3 bin kişi hayatını kaybetti, 5 bini kaçırıldı, 300 çocuk ve yaşlı açlıktan can verdi. 

ANF'den Botan Gulan'ın geçtiği habere göre, İşlediği vahşi suçlar ile tanınan insanlık düşmanı örgüt IŞİD, 3 Ağustos günü KDP peşmergelerin alandan geçilmesi ardından Şengal bölgesini işgal etti.

Aynı gün YPG güçleri 100 km uzaktaki Rabia’dan Irak’a girerek Şengal’e birlikler gönderdi. YPG güçleri bir gün sonra, on binlerce insanın katliam tehdidi altında sığındığı Şengal dağlarına ulaşarak, hızlı bir şekilde sivillerin güvenliği için denetim kurdu.

Ancak dağlara doğru yapılan bu zorlu göç de tam bir insanlık trajedisine sahne oldu. 

Şengal merkezi ve köylerinde yoğun katliamlar işlenirken, dağlarda insanlar açlık ve susuzluk altında yaşam savaşı veriyor.  

4 Ağustos günü PKK güçleri müdahalede bulundu ve bölgeye güç gönderildi. HPG ve YJA Star güçleri Şengal dağlarındaki mültecilerin güvenli bir şekilde Batı Kürdistan’a tahliye edilmesi için insani koridorlar açtı. Binlerce kişi bu koridorlardan Rojava’ya ulaştırıldı. Bir yandan çetelere karşı şiddetli bir savaş yürütülürken, diğer yandan sivillerin korunması ve onlara yardım ulaştırılması için yoğun bir çaba gösterildi.  Buna karşın, en az 300 çocuk ve yaşlının açlık ve susuzluğa dayanamayarak can verdiği bildiriliyor. Bu sayının daha da artmasından endişe ediliyor. 

Hayatta kalanlar, alanda çetelere karşı savaş yürüten güçler ve yerel kaynakların tanıklıklarından oluşturulan bilançoya göre 3 bine yakın kişi IŞİD tarafından katledildi, 5 bini aşkın kişi de kaçırıldı. Bunlar arasında çok sayıda kadın ve genç bulunuyor. Akıbetleri bilinmiyor. Bir kısmının Musul’a bağlı Badoş beldesinde tutuldukları belirtiliyor.

Şengal kentinin kuzey ve batısına düşen Til Ezêr, Dilverek, Wardiyê, Siba Şêx Xidir, Trambosî, Kızılkent, Til Xesep, Til Benat, Solak, Eyn Fethî, Sinûnê, Xane Sor, Dugirê, Guhbel, Zorava, Herdan, Gir Şebek, Bihola, Barayê ve diğer bir çok küçük köyünde yaşayanların sayısı 500 bin dolayındaydı. Çetelerin saldırıları sırasında 300 bin dolayında kişi bu köylerden kaçarak dağlara sığındı. 

3 Ağustos’tan bu yana Kürt güçleri çetelere karşı bu bölgelerde şiddetli çatışmalar yürütüyor. Bir çok köy PKK, YPG ve 4 Ağustos’ta kurulan Şengal Direniş Birlikleri (ŞDP) tarafından kurtarıldı, onlarca çete üyesi öldürüldü. Yüzlerce Şengalli Ezidi genç de direniş saflarına katıldı. Bununla birlikte Süleymaniye’den de en az 200 genç direnişte yer aldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT