1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Şemdinli'de Çığ

Şemdinli'de Çığ

Şemdinlide Çığ
A+A-

Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Kayalar köyü Mağraönü mezrasında önceki gün çığ altında kalan iki kişiden birinin daha cesedine ulaşıldı. Yaklaşık 3 gün önce ilçeye 24 kilometre uzaklıktaki mezra

Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Kayalar köyü Mağraönü mezrasında önceki gün çığ altında kalan iki kişiden birinin daha cesedine ulaşıldı.
Yaklaşık 3 gün önce ilçeye 24 kilometre uzaklıktaki mezrada tarım ve hayvancılıkla uğraşan 6 çocuk babası İdris Kaya ile soyismi öğrenilemeyen İran uyruklu Muhammet isimli kişiler, içinde bulundukları ahırın üzerine inen çığın altında kalmıştı. Önceki gün Van'dan askeri helikopterle gönderilen arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra köylülerin yardımı ile sürdürülen çalışmalar sonrası İdris Kaya'nın cesedine ulaşılmıştı. Bir türlü bulunamayan İran uyruklu Muhammet'in cenazesinin biran önce çığ altında çıkartılması için Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda kalkan helikopteri tarafından çığ bölgesine Hakkari AFAD Arama ve Kurtarma ekibinden 7 kişilik ekip de bölgeye indirdi. Köylülerin de desteği ile sürdürülen çalışmalar sonucunda bugün sabah saatlerinde İran uyruklu Muhammet'in cenazesi de çığ altında çıkartıldı.
Bu arada, olay bölgesine karadan ulaşma çabaları da sürüyor. Şemdinli Kaymakamlığı Özel İdare Müdürlüğü bünyesindeki Köylere Hizmet Götürme Birliği ekipleri tarafından karayolunun kardan temizlenmesine çalışılırken, olayda yakınlarını kaybeden çok sayıda vatandaşın da ilçe merkezinden mezraya gitmek için kar mücadele ekipleri ile birlikte yola çıktıkları öğrenildi.
Mezra yakınlarındaki ahırda hayvanları beslerken düşen çığ altında kalarak hayatlarını kaybeden 2 kişinin cenazeleri ise hala bölgede bulunuyor. Karayolunun açılmasının ardından 6 çocuk babası İdris Kaya ile, İran uyruklu Muhammed'in cenazelerinin Şemdinli ilçe merkezine getirileceği öğrenildi. Cenazelerin, yapılacak otopsinin ardından defnedilmesi bekleniyor.
(AK-MET-Y)

12.01.2013 12:07:21 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT