1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Selçuklu Aleviler, Hızır Orucunu Paylaştıkları Lokmalarla Açtı (Fotoğraflı

Selçuklu Aleviler, Hızır Orucunu Paylaştıkları Lokmalarla Açtı (Fotoğraflı

Selçuklu Aleviler, Hızır Orucunu Paylaştıkları Lokmalarla Açtı  (Fotoğraflı
A+A-

Selçuk'taki Aleviler üç günlük Hızır orucunu, can dostları ile birlikte dernek binasında toplu halde lokmalarını paylaşarak açtılar. Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi Başkanı Düzgün Çelik, tutmuş

Selçuk'taki Aleviler üç günlük Hızır orucunu, can dostları ile birlikte dernek binasında toplu halde lokmalarını paylaşarak açtılar. Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi Başkanı Düzgün Çelik, tutmuş oldukları üç günlük bu orucun; Hızır Aleyhisselam' inancında çok önemli bir yerinin olduğunu söyledi.
Her yıl 13-14-15 Şubat tarihlerinde 3 günlük Hızır orucu tutan ve oruçlarını çoğunlukla toplu halde açtıklarını belirten Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi Başkanı Dursun Çellik, bu orucun son gününde Cem Evlerinde "Cem" toplandığını, Selçuk'ta Cem Evi olmadığı için birçok Alevi vatandaşın çevre ilçelerdeki Cem Evlerine giderek "Cem" tuttuklarını dile getirdi. Çelik, 3 gün tutulan bu orucun Hızır Aleyhisselam'ın inancında çok önemli bir yeri olduğunu da vurguladı. Oruç tutan Alevilerin evlerinde pişirdikleri yöreye has lokmaları hep birlikte paylaştıklarını belirten Çellik, lokma duası ile oruçlarını açtıklarını kaydetti.
(NÖS-ERG-Y)

15.02.2013 14:31:53 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT