1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Şehir İçi Ulaşıma Yapılan Zamma Tepki

Şehir İçi Ulaşıma Yapılan Zamma Tepki

Şehir İçi Ulaşıma Yapılan Zamma Tepki
A+A-

S.S. 2 Nolu Van Belediyeleri Hudutları Dahilinde Çalışan Motorlu Taşıyıcılar ve Minibüsler Kooperatifi Başkanı Mahmut Çobanözü, şehir içi ulaşıma yapılan zammı uygulamayarak protesto ettiklerini belir

S.S. 2 Nolu Van Belediyeleri Hudutları Dahilinde Çalışan Motorlu Taşıyıcılar ve Minibüsler Kooperatifi Başkanı Mahmut Çobanözü, şehir içi ulaşıma yapılan zammı uygulamayarak protesto ettiklerini belirtti.
Kooperatif binasında açıklamalarda bulunan Mahmut Çobanözü, 2009 yılında Esnaf ve Sanatkarlar Birliği tarafından verilen tarifenin 3 yıldır kullanıldığını söyledi. Kooperatif Başkanı Çobanözü, yeni verilen zammın esnafı bitirici niteliğinde olduğunu kaydetti. 5392 Sayılı Yasa'nın çıkmasıyla birlikte bu yetkinin belediyeye geçtiğini ifade eden Çobanözü, "2009 yılında 1.30 kuruş rayiç almıştık. Ama belediyenin yetkisine geçtikten sonra bir türlü bu rayici uygulayamadık. Encümenlerimiz toplanarak bizden bir fiyat istediler. Bizde belediyeye sadece 25 kuruş zam yapılması talebinde bulunduk Ancak bu talebimiz kabul edilmedi ve sadece 15 kuruş zam yapıldığı gibi en uzun mesafemiz olan üniversiteye ise bir kuruş bile zam yapılmadı" dedi.
Akaryakıta ve lastiklere gelen zamların yanında diğer masraflarla birlikte esnafın kazanmadığını vurgulayan Çobanözü, "Geçen sene akaryakıt fiyatı yaklaşık 3 TL iken şu anda 4 TL'ye yaklaştı. Bunun yanında geçen sene araç lastiklerinin çifti 280 TL iken bu yıl çifti yaklaşık 500 TL oldu. Bunun yanında aracın diğer masraflarını da kattığımızda minibüslerimiz zarar ediyor. Esnafımız, lastik bonolarını bile ödeyemez duruma geldi. Acaba esnafımız çalışıyor mu, kazanıyor mu, diye bunu hiç araştırdılar mı? Tarife komisyonu her sene bizi çağırıyordu. Bu sene neden bizi çağırmadılar. Neden fikrimizi almadılar. Tarife komisyonu bu konuda hiç bir inceleme yapmadan nasıl böyle bir tarife uygular. Bunun için yeni bir zam yapılmayana kadar ya da bu zam düzeltilmeyene kadar biz yapılan bu yeni zammı protesto ediyoruz ve uygulamıyoruz" şeklinde konuştu.
(ATL-MSA-Y)

14.12.2012 15:05:35 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT