1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şefkat-der'den Kadın Cinayetlerine Yönelik 7 Maddelik Talep

Şefkat-der'den Kadın Cinayetlerine Yönelik 7 Maddelik Talep

Şefkat-derden Kadın Cinayetlerine Yönelik 7 Maddelik Talep
A+A-

Şevkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan, yeni yılda kadın cinayetlerinin olmaması için "Ey devlet kadın cinayetlerini önlemek elinizde yeter ki isteyin" başlıklı 7 maddelik taleplerinin yer aldığı dilekçey

Şevkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan, yeni yılda kadın cinayetlerinin olmaması için "Ey devlet kadın cinayetlerini önlemek elinizde yeter ki isteyin" başlıklı 7 maddelik taleplerinin yer aldığı dilekçeyi yasama, yürütme ve yargı görevlilerine faksladı.
Şefkat-Der Kadın Hayata Tutunma Evlerinde kalan şiddet mağduru kadınlarla birlikte basın toplantısı düzenleyen Hayrettin Bulan, Türkiye'de her an öldürülme korkusu yaşayan kadınlar adına yeni yılda kadın cinayetlerinin olmaması için yürütme, yargı ve yasama organlarından 7 maddelik talepte bulunduklarını ifade etti. Bulan, 7 maddelik taleplerin şu şekilde sıraladı:
"Kadına şiddetin bir terör olduğunun kabul edilmesi. Cinayetlere adete teşvik eden, cezaların caydırıcılığını yok eden, katillere en büyük cesareti veren, mahkemelerin tahrik, iyi hal indirimlerinin kaldırılması. Şiddet uygulayan kadınları ölümle tehdit edenlerin, cezaevinden çıktıktan sonra da kadının yaşadığı şehrin dışında yaşamasının sağlanması. Şiddet uygulayan, ölümle tehdit eden erkeklerin elektronik kelepçe ile takip edilmesi. Risk altındaki kadınların fiziken yerinde 24 saat yakın koruma gerektiren hallerde, ihtiyaçları karşılamak için yeni güvenlik görevlileri istihdam edilmesi. Kadınları korumayan görevini ihmal eden valilerin, kaymakamların, hakimlerin, savcıların, emniyet görevlilerinin katillerle birlikte yargılanıp cezalandırılması."
Bu isteklerin yerine getirildiğinde kadın cinayetlerinin büyük oranda önleneceğini savunan Bulan, bunların yapılmaması halinde kadın cinayetlerinin önlenmesinin imkansız olacağını ifade etti.
Açıklamanın ardından Hayrettin Bulan, taleplerinin yer aldığı 7 maddelik dilekçeyi Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere yasama, yürütme ve yargı organlarına faksladı.
(AH-ÖZ-Y)

03.01.2013 12:45:24 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT