1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Seçmene ulaşmada internet siyasetçinin önemli gücü olacak

Seçmene ulaşmada internet siyasetçinin önemli gücü olacak

Seçmene ulaşmada internet siyasetçinin önemli gücü olacak
A+A-

Türkiye 2014 Mart ayında yerel seçimler, Temmuz ayında Cumhurbaşkanlığı ve 2015 yılı Temmuz ayında da genel seçimlere hazırlanırken, seçmenlerin yönlendirilmesinde ise sosyal medyanın önemi daha fazla ortaya çıkmaya başladı.

 

Türkiye 2014 Mart ayında yerel seçimler, Temmuz ayında Cumhurbaşkanlığı ve 2015 yılı Temmuz ayında da genel seçimlere hazırlanırken, seçmenlerin yönlendirilmesinde ise sosyal medyanın önemi daha fazla ortaya çıkmaya başladı. Cambridge Üniversitesi'nde siyaset bilimi lisansüstü eğitimi yapan Siyaset Bilimi ve Sosyal Medya Uzmanı Esen Ermiş, eskiden editörlerin, yayıncıların, medya elitlerinin ve medya kuruluşlarının elinde bulunan teknoloji gücünün şimdi yeni sahibinin internet kullanıcıları olduğuna dikkat çekti. Ermiş, bu nedenle, siyasetçilerin seçmenle iletişiminde en önemli gücünün artık internet olduğuna işaret ediyor. Gündelik yaşamın hemen her alanında giderek daha yaygın bir şekilde kullanılan, neredeyse insan bedeninin bir uzantısı haline gelen cep telefonu, bilgisayar, tablet ve PC, internet gibi sayısal teknolojilerin tamamı 'Yeni Medya' başlığı altında toplanabileceğine dikkat çeken Ermiş, 'Peki siyasi partilerin kullanımı nasıl olmalı?' sorusuna açıklık getiriyor.
 
Ermiş'e göre, siyasi partiler artık hedef kitleye seslenmiyor. Partiler artık daha çok topluluklarla birlikte işbirliği yapıyor. Bu kapsamda siyasetçilerin akıllıca kurgulanmış viral sosyal medya kampanyalarının, geleneksel medyaya göre maliyetinin daha etkin olduğunu kaydeden Ermiş, siyasi partilerin neden sosyal medyayı kullanması gerektiğini ise 'Halkın reklam yerine yaşanmış tecrübelere inandığı için' sözleriyle özetliyor.
A+A-

HABERE YORUM KAT