1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Seçim kanunu baştan sona değişecek

Seçim kanunu baştan sona değişecek

Seçim kanunu baştan sona değişecek
A+A-

Başkanlık referandumu öncesi seçim kanunu taslağı hazırlanıyor. Adalet Bakanlığı'nın oluşturduğu komisyon tarafından yürütülen çalışmalarla kanun baştan sona değişecek.

Seçim hükümeti döneminde İçişleri Bakanı olan Selami  Altınok, “Seçim kanununu değiştirmek üzere bir kanun taslağı hazırlayın” yönünde emniyetteki hukuk daireye talimata bulunmuştu. Altınok’un bu talimatı üzerine Hukuk ve Güvenlik daire bir taslak hazırlamıştı.

1 Kasım seçimlerinden sonra İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturan Efkan Ala iddialara göre emniyetin hazırladığı taslağı çöpe atarak Adalet Bakanlığı’na seçim yasasını baştan sonra değiştirecek şekilde kanun hazırlama teklifi götürdü. Adalet Bakanlığı bu teklif üzerine bir komisyon oluşturuldu.

Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan komisyon seçim kanunu değişikliği yasasını hazırladı. 

Komisyonun hazırladığı taslakla ilgili iddialara göre tüm maddeler değiştirildi ve özellikle başkanlık sistemi yapılacak için referandum öncesi kritik yerlerde sandık taşınması  yönünde çalışmalar yapılacak.

Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan komisyon tarafından hazırlanan seçim kanunu taslağı ile ilgili çalışmaların çok gizli tutularak yürütüldüğü iddia edildi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT