1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sdü'den Türkiye'ye Örnek İşbirliği

Sdü'den Türkiye'ye Örnek İşbirliği

Sdüden Türkiyeye Örnek İşbirliği
A+A-

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ile Isparta Ticaret ve Sanayi ODası (ITSO) arasında sanayi sorunlarının çözümüne yönelik işbirliği protokolü hazırlandı. ITSO Toplantı Salonu'nda yapılan törene, SD

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ile Isparta Ticaret ve Sanayi ODası (ITSO) arasında sanayi sorunlarının çözümüne yönelik işbirliği protokolü hazırlandı. ITSO Toplantı Salonu'nda yapılan törene, SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Kaçıkoç, ITSO Meclis Başkanı Bedri Ayhan ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekteri Tuncay Engin, akademisyenler ve ITSO temsilcileri katıldı.
SDÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Cengiz Kayacan, törende yaptığı konuşmada, Isparta'da iş dünyası ile üniversite arasında uzun zamandır bir işbirliği düşüncesi olduğunu ve imzalanacak protokolle işbirliğinin somutlaştırılmasını amaçladıklarını söyledi. Protokol kapsamında üniversitede yapılan tezlerin sanayiye dönük olmasını sağlayacaklarını ifade eden Kayacan, daha çok uygulanabilir esaslar belirlemeye çalıştıklarını da sözlerine ekleyerek projede ana yürütücü olarak bir enstitünün bulunacağını, bu kurumun sorunların çözümünde koordinatör görevini üsteleneceğini ve diğer enstitülerle sürekli istişare halinde olacaklarını kaydetti.
SDÜ yönetiminin Isparta'ya ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan büyük katkıları olduğunu ifade eden BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin de, "Sanayicinin ihtiyaç duyduğu ve bu protokol çerçevesinde desteklenen bilimsel araştırma projelerin bir sonraki aşamasında yatırımcının, üretimini, istihdamını artırıcı makinelerin tahsisi noktasında biz de devreye gireceğiz." dedi.
ISPARTA ÜNİVERSİTEDEN ETKİN ŞEKİLDE YARARLANAMIYOR
Isparta ve üniversite bütünleşmesinin önemine değinen SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, "Isparta sahip olduğu potansiyeli değerlendiremiyor, üniversiteden etkin bir şekilde yararlanamıyor, üniversiteyle ITSO ya da sivil toplum örgütleri, sanayi, endüstri ve hizmet sektörü arasında kopukluklar var gibi eleştiriler yapıyorduk. Toplumsal konular zaman ister, alınan kararlar meyvelerini zaman içinde verir. Uygulamaların ortaya çıkması büyük işbirliklerini gerektirir. Bunun ortaya çıkması ise büyük bir güveni ve tartışmaları beraberinde getirir. Biz bu tartışmaları belirli ve yapıcı bir ölçeğe yavaş yavaş ulaştırdık. Her zaman yanımızda olan ve çalışmalarımıza destek veren ITSO ve BAKA temsilcilerine, sivil toplum örgütlerine ve Isparta halkına teşekkür ediyoruz "dedi.
ISPARTA ÖNEMLİ ŞEHİR OLACAK
Isparta'nın önümüzdeki yıllarda Türkiye ve dünyada önemli bir şehir olacağına duyduğu inancı dile getiren İbicioğlu, Türkiye'nin geleceğinin şekillendirilmesinde, yatırımcı işadamlarının önemli roller üstlendiğini söyledi. Konuşmaların ardından işbirliği protokolü, Prof. Dr. İbicioğlu ve ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Kaçıkoç tarafından imzalandı.

27.12.2012 13:58:03 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT