1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sdü Rektörü İbicioğlu Afrika Gezisini Değerlendirdi

Sdü Rektörü İbicioğlu Afrika Gezisini Değerlendirdi

Sdü Rektörü İbicioğlu Afrika Gezisini Değerlendirdi
A+A-

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Hasan İbicioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Afrika'ya yaptığı ziyaretin detaylarını gazetecilere anlattı. Gezi kapsamında ilk olarak Ga

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Hasan İbicioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Afrika'ya yaptığı ziyaretin detaylarını gazetecilere anlattı. Gezi kapsamında ilk olarak Gabon'un Başkenti Librevil'e gittiklerini belirten Rektör İbicioğlu, Türk iş adamları ile Gabon iş adamlarının bir araya geldiğini,ihracat bağlantıları gerçekleştirildiğini söyledi.
Nijer tam bir fakirler ülkesi olduğunu kaydeden Rektör İbicioğlu, "Burası insanların günlük yiyeceklerini bulmakta zorlandığı ve 1213 milyon insanın yaşadığı bir yer. Ve insanlar ev demeye bile bin şahit isteyen çamurdan yerlerde kalıyorlar. Cehalet, altyapıdaki sorunlar, sömürülmüşlük, imkânsızlıklar Nijer'de yer alan ve Aksu çayının 15 katı büyüklüğündeki çaydan yararlanılmasını da engelliyor. Nijer'den insanları getirerek faklı alanlarda eğitimler vereceğiz Yaşam Boyu Eğitim Merkezi'miz aracılığıyla. Bunun alt yapılarını tamamladık. 3'er aylık aralarla doğum teknisyenliği, diş teknisyenliği, inşaat ustalığı gibi eğitimler vereceğiz. Bununla ilgili çok önemli görüşmeler gerçekleştirdik" dedi. Üniversite olarak bu ülkeye yardım kampanyası başlatmayı düşündüklerini ifade eden Rektör İbicioğlu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin üniversitesi olarak, Osmanlı'nın Selçuklu'nun medeniyet uzantısı olarak bizim buralara kayıtsız kalmamız düşünülemez. Elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.
Gezide Başbakan'a Isparta hakkında bilgi verme fırsatı bulduklarını kaydeden Rektör İbicioğlu, "Bu kapsamda üniversitemizin açılışına başbakanımızı davet ettim. Yani üniversitemizde inşa edilmiş binalar var. Ancak bunların açılışları yapılmamıştı. Bu açılışların bize her türlü desteği veren başbakanımızın yapacak olması yönetim olarak ayrı bir gurur kaynağıdır. Kendileri de meseleye olumlu yaklaştı. İnşallah ilerleyen zamanda gerçekleşir. Tabii ki Başbakanımızın Isparta'ya teşrif etmesi demek; Isparta ve üniversitenin sorunlarını birinci ağızdan anlatma imkanı demektir. Biz bu konuda oldukça umutluyuz" diye konuştu.
THY Genel Müdürü Temel Kotil ile Isparta'ya uçak seferlerinin başlatılması konusunda da talepte bulunduğunu ileten Rektör İbicioğlu, kesin tarih aldıklarını ve Nisan ayında uçuşların başlayacağını belirterek, "Pegasus firması için de İstanbul-Isparta seferlerinin başlatılması hakkında görüşme fırsatımız oldu. 2 şirket uçuşları kaldırılabilir mi bilmiyoruz. Ancak belki de ortak bir uçuş düzeni belirlerler" dedi.
(FK-SK-Y)

14.01.2013 16:08:16 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT