1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sazan Balığı İle Dolandırıcılık Kamerada

Sazan Balığı İle Dolandırıcılık Kamerada

Sazan Balığı İle Dolandırıcılık Kamerada
A+A-

Mersin'de 'sazan balığı' ile yapılan bir dolandırıcılık olayı, güvenlik kameraları tarafından da saniye saniye görüntülendi. Elinde bir poşet balıkla emlakçı dükkanına gelen bir kişi, "Bunu patron gön

Mersin'de 'sazan balığı' ile yapılan bir dolandırıcılık olayı, güvenlik kameraları tarafından da saniye saniye görüntülendi. Elinde bir poşet balıkla emlakçı dükkanına gelen bir kişi, "Bunu patron gönderdi, parasını da sizin ödemenizi istedi" diyerek iş yeri çalışanını 200 lira dolandırdı.
İş yerinin güvenlik kameraları tarafından kaydedilen görüntülere göre, 29 Ocak günü saat 09.30 sıralarında emlakçı dükkanına gelen bir kişi, elindeki 2 kilo sazan balığını göstererek, "Abla kolay gelsin. Bunu patron gönderdi. Suyu akıyor, hemen mutfağa koyalım" diyerek işi oldu bittiye getirdi. Aceleyle balıkları mutfağa yerleştiren kimliği belirsiz şahıs, "Parasını siz verecekmişsiniz, ağabey gelince size verecekmiş" diyerek iş yeri çalışanı kadından 60 lira para istedi. Ardından bozuk olmadığı için Nilüfer Şahin'in verdiği 200 lirayı bozdurma bahanesiyle alarak iş yerinden ayrılan şahıs, bir daha geri gelmedi.
Şahin, dolandırıldığını bir süre sonra patronunu telefonla arayınca anladı. 200 lira para verdiği balıkçının uzun süre geri dönmemesi üzerine patronu Yavuz Selim Madenli'yi arayan kadın, böyle bir balık siparişi verilmediğini öğrendi. Üzüntüden gözyaşlarına boğulan kadın, daha sonra iş yeri sahibi ile birlikte polis merkezine giderek şikayetçi oldu.
Yaşadığı olayı anlatan Nilüfer Şahin, sabah patronu Yavuz Selim Madenli ile kardeşinin ofisten ayrılmasından sonra temizlik yapmaya başladığını belirterek, "Bir süre sonra mutfakta iken ses duydum, 'Abla abla' diye tanımadığım bir kişi içeriye girdi. Elindeki poşetteki balıkları Selim Bey'i kast ederek, 'Ağabey gönderdi, akıyor hemen mutfağa koyalım' dedi. Koyduk, sonra parasını benim vereceğimi söyledi. Ben de daha önce böyle alışverişler olduğu için hiç şüphelenmedim. Ne kadar dedim. '60 lira' dedi. Bozuk yoktu 200 lira verdim. Bozdurmak için gitti, gidiş o gidiş. Bir daha gelmedi" dedi.
İş yeri sahibi Yavuz Selim Madenli ise, yaklaşık 2 yıl önce de benzer şekilde bir dolandırıcılık olayı yaşadıklarını ifade ederek, "O zaman iş yerinde çalışan başka bir arkadaş vardı. Elinde kokmuş balıklarla gelen bir kişi, tıpkı bu olayda olduğu gibi, 'Beni ağabey gönderdi, bu balıkları alacaksınız' diyor ve 50 lira alıp gidiyor. Aradan 2 yıl geçti. Demek ki adam bizim sazan balığına sazan gibi atladığımızı öğrendi. Yine elinde balıkla gelen bir kişi aynı yöntemle burada çalışan arkadaşımızdan 200 lira alıp gitmiş. Anlaşılan o ki, artık adam levhamızı nereye asarsak orada bir sazan olduğunu biliyor, gidip kokmuş sazanları alıp getiriyor, bize yüksek fiyatla veriyor ve bizi dolandırıyor. Bu yeni bir dolandırıcılık modeli. Burada tek biz değiliz. Çevrede başka esnaf da var bu şekilde dolandırılan. Bizi üzen tek şey, öğrendiğimiz kadarı ile bu şahıs yakalanıp savcılığa sevk edildiğinde 'güveni kötüye kullanmak' suçundan serbest kalabilirmiş. Biz yasanın düzeltilerek başka kişilerin canını yanmamasını istiyoruz" diye konuştu.
Madenli, dolandırıcının getirdiği balıkları da bayat ve kokmuş olduğundan çöpe attıklarını sözlerine ekledi.
(HSK-GS-Y)

31.01.2013 10:37:22 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT