1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Savaşın Çocukları Yeni Hayatlarına Alışmaya Çalışıyor

Savaşın Çocukları Yeni Hayatlarına Alışmaya Çalışıyor

Savaşın Çocukları Yeni Hayatlarına Alışmaya Çalışıyor
A+A-

Suriye'deki savaştan aileleri ile birlikte kaçan çocuklar, Harran'daki konteyner kentte yeni hayatlarına alışmaya çalışıyor. Suriye'de yaşanan dramın küçük tanıkları olan çocuklar, aileleri ile sın

Suriye'deki savaştan aileleri ile birlikte kaçan çocuklar, Harran'daki konteyner kentte yeni hayatlarına alışmaya çalışıyor.
Suriye'de yaşanan dramın küçük tanıkları olan çocuklar, aileleri ile sınırdan kaçarak Türkiye'de çeşitli illerde çadır ve konteyner kentte yeni hayatlarına adapte olmaya çalışıyor. Bu bağlamda Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde kurulan konteyner kentte de aileleri ile yeni hayatlarına merhaba diyen çocuklar, savaşın etkilerini üzerinden atmaya çalışıyor.
Çadır kentlerdeki yer yataklarının yanı sıra, konteyner kentte çocukların rahat etmesi için ranzalar da kurulurken, 2 bin kişinin alındığı Harran'daki konteyner kentte yaşayan çocuklar, oyun alanları olarak kaldıkları konteynerlerin önünü kullanıyor. Suriyeli küçük çocuklar, "Bizim evlerimizin bulunduğu yerlere bombalar atılmaya başlayınca, ailelerimiz ile birlikte sınıra doğru gelmeye başladık. Önce çadır kentte kalacağımızı düşünüyorduk, sonra bizi buradaki konteyner kente aldılar. Burası hem sıcak, hem de çok güzel" diye konuştu.
Yeni yaşam alanlarında günlük etkinliklerle hayata yeniden tutunmaya çalışan Suriyeli çocuklar, sömestr tatilinin bitmesinin ardından eğitime de başlayacak.
(RÇ-SO-Y)

28.01.2013 12:59:40 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT