1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Satmaya Kıyamadığı Bir Çift Öküzü 20 Yıldır Besliyor

Satmaya Kıyamadığı Bir Çift Öküzü 20 Yıldır Besliyor

Satmaya Kıyamadığı Bir Çift Öküzü 20 Yıldır Besliyor
A+A-

Çatalzeytin ilçesinde bir köylü, satmaya kıyamadığı çift öküzünü 20 yıldır besliyor. Çatalzeytin ilçesine bağlı Piri köyünde 75 yaşındaki Ahmet Altun, bir çift öküzü 20 yıldır besliyor. Duygusal davr

Çatalzeytin ilçesinde bir köylü, satmaya kıyamadığı çift öküzünü 20 yıldır besliyor.
Çatalzeytin ilçesine bağlı Piri köyünde 75 yaşındaki Ahmet Altun, bir çift öküzü 20 yıldır besliyor. Duygusal davrandığı için satamadığını söyleyen Altun, "20 yıldır besliyorum. 4-5 yıl öncesine kadar koşup buğday, mısır ekiyordum. Odun taşıyordum. Şimdi yaşlandım. Satmaya kıyamıyorum. Bizim köyde ve çevre köylerde benden başka öküz besleyen yok. Artık öküzleri koşamıyorum. Bakabildiğim kadar bakacağım" dedi.
Yeğeni Mustafa Altun da, "Amcam artık güçten düştü. Hayvanları meraktan 20 yıldır besliyor" dedi. Konuyla ilgili bilgi veren Piri Köyü Muhtarı Rahmi Çelik ise Ahmet Altun'u yıllardır tanıdığını belirterek şunları söyledi: "30 yıldır köyümüzde koşum içim öküz besliyor. Biz ona köyde 3. jenerasyon diyoruz. Ondan başka bu çevrelerde öküz, manda gibi koşum için hayvan besleyen kimse kalmadı. Ahırında öküzleri olduğu halde tarlasını traktör ve pat pat denen tarım aletleriyle sürdürüyor. Bu öküzler numunelik. Eskisi gibi hayvanları koştuğu yok, öküzler hatıra gibi duruyor. Bir hobi olarak besliyor."
(EÖ-HO-Y)

09.12.2012 15:16:42 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT