1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Şarköy'de Yeraltı Sularına Sayaç Takılacak

Şarköy'de Yeraltı Sularına Sayaç Takılacak

Şarköyde Yeraltı Sularına Sayaç Takılacak
A+A-

Yer altı sularının kontrollü kullanılması ve sürdürülebilir şekilde yönetilmesi amacıyla 167 Sayılı Yeraltı suları Hakkında Kanun hükümleri gereğince, açılmış ve açılacak olan tüm sondaj kuyularına su

Yer altı sularının kontrollü kullanılması ve sürdürülebilir şekilde yönetilmesi amacıyla 167 Sayılı Yeraltı suları Hakkında Kanun hükümleri gereğince, açılmış ve açılacak olan tüm sondaj kuyularına su sayacı takılması zorunluluğu getirildi. Edirne DSİ 11. Bölge Müdürlüğü, Şarköy Kaymakamlığı'na gönderdiği yazıyla ilçe genelinde yer altı suyu kullanıcılarının belirlenmesini istedi.
Yer altı suyu kullanan kuyu sahiplerinin mağdur olmaması için belirlenen süre içinde su sayaçlarını taktırmalarını isteyen DSİ 11. Bölge Müdürlüğü, Şarköy, Mürefte, Hoşköy ve köylerde daha önce açılmış ve ölçüm sistemi takılmadan, Yer altı suyu Kullanma Belgesi almış olan kuyu sahiplerinin, 25 Şubat 2013 tarihine kadar kuyularına su sayacı taktırmaları gerektiği, bu tarihe kadar su sayacı taktırmayanların belgeleri iptal edilerek, kuyuların Bölge Müdürlüğü tarafından kapatılacağı kaydedildi. Müdürlük, kapatma masraflarını da sondaj kuyusu sahibinden tahsil edeceği öğrenildi.
1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yer altı suyu temini maksadıyla açılacak olan sondaj kuyularına su sayacı takılmadan, "Yeraltı suyu Kullanma Belgesi" verilmeyecek.
Şarköy'de bahçe sulamak amaçlı bir çok su kuyusu bulunduğunu söyleyen muhtarlar, takılacak sayaçların kimler tarafından okunulacağına dair kendilerine bilgi verilmediğini belirttiler. Muhtarlar, köydeki vatandaşın bahçesini sulamak için açtığı kuyulara sayaç takmak zorunluluğu getirilirken, şehir merkezlerinde ticari faaliyetlerinde kuyu suyu kullanan oto yıkayıcılarının da bu kapsam içinde alınarak sayaç taktırması gerektiğini belirttiler.

14.01.2013 14:12:28 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT