1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sarıyaprak Belediyesi'nin Kapatılmasına İtiraz

Sarıyaprak Belediyesi'nin Kapatılmasına İtiraz

Sarıyaprak Belediyesinin Kapatılmasına İtiraz
A+A-

Büyükşehir Yasası ile birlikte kapatılan Sarıyaprak Belediyesi, karara itiraz etti. Büyükşehir Yasası ile birlikte nüfusu 2 binin altında olan belde belediyelerinin tüzel kişiliği sonlandırılırken,

Büyükşehir Yasası ile birlikte kapatılan Sarıyaprak Belediyesi, karara itiraz etti.
Büyükşehir Yasası ile birlikte nüfusu 2 binin altında olan belde belediyelerinin tüzel kişiliği sonlandırılırken, Adıyaman'ın Besni ilçesinde kanuna göre, nüfusu 2 binin altına düşen; Üçgöz, Sugözü ve Sarıyaprak belediyelerinin tüzel kişiliği de sona erdirildi.
Ancak Sarıyaprak Belediyesi, kanun yasalaşmadan önce beldenin nüfusunun 2 bin 386 olduğu iddiasıyla, kapatılma kararına karşı Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Sarıyaprak Belediye Başkanı Yasin Turan, "Kapatılma kararının iptali için yaklaşık 20 gün önce Anayasa Mahkemesi'ne başvurduk. Çünkü tasarı kanunlaştığı esnada beldemizin nüfusu 2 bin 386'ya yükselmişti. Bu nedenle belediye tüzel kişiliğinin devamı gerekir. Temennimiz Anayasa Mahkemesi'nden de bu yönde bir kararın çıkmasıdır" dedi.
Nüfusu bin 300 olan Sugözü ve bin 500 olan Üçgöz beldelerinin ise kapatılması kesinleşirken, Sugözü ve Üçgöz köy statüsüne geçti.
(RK-SO-Y)

08.01.2013 14:07:26 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT