1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sarıkızı Artık Robotlar Sağacak !

Sarıkızı Artık Robotlar Sağacak !

Sarıkızı Artık Robotlar Sağacak !
A+A-

İnekler Artık Klasik Yöntemle Sağılmayacak... Teknoloji artık bu sektörede el attı. Haberin Adresi Balıkesir... 2012 yılından beri Türkiye pazarında bulunan Lely bir ilke imza attı. Artık İnekleri Robotlar Sağacak

Süt üretiminde verimi ve kaliteyi artırmayı hedefleyen ve “Mutlu İnekler” sloganı ile başlayan Lely-Onet Çiftliği, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ve çok sayıda bürokrat, iş adamı ve davetlinin katılımı ile gerçekleşen tören ile açıldı.

 

 

Süt sığırcılığı işletmelerinde, özellikle sağım gibi birçok önemli işin robotlar tarafından yapıldığı bu çiftliğin kuruluşuna 4 ay önce başlandı. Sağım robotları sadece inekleri sağmakla kalmıyor, hayvanların takibi, yediği yem, verdiği sütteki yağ ve protein oranı, hastalık ihtimalleri her sağım sırasında tek tek bu robotlar sayesinde yapılıyor. Yem itme robotu, gübre temizleme robotu ve hatta buzağı beslemek için mama robotu bulunan çiftlik Türkiye’de bir ilk...

 

 


ONET’TEN 2 MİLYON TL YATIRIM

Çiftliğe toplam 2 milyon TL yatırım yapan aynı zamanda Balıkesir Sanayi Odası Başkanlığı görevini de yürüten Onet Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur, Lely ile işbirlikleri ve sistemi tercih etme nedenlerini “Süt kalitesi ve hayvan sağlığına, verimliliğini tartışmasız katkısı olduğuna inanıyoruz. Kalifiye eleman sıkıntısının yaşandığı ülkemizde, Lely sistemi eleman bilgi tecrübe ve hatalarından doğabilecek zararları minimize ediyor.” şeklinde açıkladı.

Aynı zamanda Balıkesir’in gelişmesi ve kalkınmasını da hedefleri arasına alan Onet ve Lely, önümüzdeki dönemde, ülkemizin kırsal ve tarımsal kalkınmasına etki edecek sayıda Lely çiftlikleri kurulması ve Balıkesir ilinde bulunan 920 köyün tamamında Lely çiftliklerinin kurulması için gerekli çalışmalara başladı.

 

 

Robot çiftliği kurmak isteyen yeni yatırımcılar veya mevcut çiftliğine robotlu çözüm isteyen üreticiler, devletin Kırsal Kalkınma veya Ipard gibi teşvik programlarından yararlanabiliyorlar.

 

 

AÇILIŞA BÜYÜK İLGİ

 

Ülkemizde süt üretiminde verimi ve kaliteyi artırmayı hedefleyen ve “Mutlu İnekler” sloganı ile başlayan Lely Onet Çiftliği, 26 Kasım günü çok sayıda bürokrat, iş adamı ve davetlinin katılımı ile gerçekleşen tören ile açıldı. Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Mahmut Poyrazlı, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Genel Sekreteri Hüseyin Velioğlu, Lely Yönetim Kurulu Üyesi Giys Scholman’ın da aralarında bulunduğu kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı açılış töreni, tesis gezisi ile son buldu.

 

ROBOTLAR SAYESİNDE SÜT VERİMİNDE ARTIŞ

 

 

Lely robotlarının kullanımı ile birlikte süt veriminde en az %15 oranında artış, süt kalite primi, daha az işçi ve daha az veterinerlik gideri gibi avantajlarıyla yatırımları kısa sürede geri dönebiliyor. Ayrıca, robotlar, leasing seçeneği ile geri ödeme vadesi sürecinde satın alınabiliyor. Robotların önemli bir özelliği de, tıpkı traktör gibi yakın bir gelecekte ikinci el piyasasının oluşacak olması...

 

 

TARIM SEKTÖRÜNDE GÖRÜLMEMİŞ SATIŞ SİSTEMİ

 

 

Ürünlerini franchise sistemine göre satan Lely, bu sayede tarım sektöründe görülmemiş satış sistemi gerçekleştiriyor. Bu konuda da yenilikçiliğini sürdüren Lely, dünya çapında franchise sistemi ile çalışan Lely Center isimli 180 adet bayisi ile hizmet veriyor. Uluslararası bir ağ ile birbirlerine bağlı olarak çalışan her Lely Center, aynı zamanda kendi bölgesinde bağımsız girişimci olarak tanımlanıyor. Lely Center konsepti, sayıları son üç yılda üç kat artarak ne kadar doğru bir yapı olduğunu ispatlamıştır.

 

 

Tanımlanan faaliyet alanlarında müşterilerinin adeta kalbinde yer alan Lely Center’lar, kurulan robotlara en fazla 2 saatlik uzaklıkta bulunmaktadırlar. Ayrıca her Lely Center’da, Lely’den özel eğitim almış sertifikalı teknisyenler çalışmaktadır. Bu durum süt sığırcılığına tedarik sağlayan kuruluşlar arasında benzersiz bir ağ modelini teşkil etmektedirler.

 

 

LELY 2012’DEN BERİ TÜRKİYE PAZARINDA

 

 

1948 yılından beri süt robotundan otomatik yemleme sistemlerine kadar eksiksiz bir çözüm sunan tek global şirket olan Hollandalı Lely, Türkiye pazarına 2012 yılında girdi. Lely 60'dan fazla ülkede 2000 çalışana ve 470 milyon euro/yıl ciroya ulaşmış olup, satış rakamlarının %6’sı araştırma geliştirme faaliyetlerine ayırıyor. 2012 yılında Lely, İstanbul’da Lely Orient adında “Lely Destek Organizasyonu”nu kurmuştur. Bu organizasyonun amacı Türkiye’deki Lely Center yapılanmasını oluşturmak ve Lely Center’lara satış, pazarlama ve satış sonrası hizmetler konusunda eğitim ve destek vermektedir. Lely, süt sığırcılığı için geliştirdiği Astraunot Süt Robotu, Vektör otomatik yemleme robotu, Juno yem itici robot, Discovery ahır temizleyici robot, Calm buzağı mama robotu gibi ürünleri artık Türk üreticilerin beğenisine sunuyor. Dünya genelinde ise 20.000’den fazla Lely süt sağma robotu çiftçilere hizmet veriyor.

 

 

SIRADA İzmir, Trakya VE Kayseri VAR

 

 

Bugün Balıkesir’de hizmete giren robot çiftliğinin benzerleri İzmir, Trakya ve Kayseri Lely Center bölgelerinde de çok yakında hizmete girecek. Böylece bu yılsonuna kadar ülkemizde süt sığırcılığının yoğun olarak yapıldığı bölgelerde robot çiftlikleri kurulmuş olacak. Türkiye ile tarımsal potansiyel açıdan birçok benzerlik gösteren Fransa’da 23 adet Lely Center bulunduğu düşünülürse, önümüzdeki birkaç yılda ülkemizde de onlarca Lely Center bulmak mümkün olacaktır. Buna hem Lely, hem de ülke potansiyeli olarak hazırız.

 

KAYNAK: milliyet.com.tr

A+A-

HABERE YORUM KAT