1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sarıgöl'de Tarımsal Destekler Anlatıldı

Sarıgöl'de Tarımsal Destekler Anlatıldı

Sarıgölde Tarımsal Destekler Anlatıldı
A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Manisa Tarım ve Kırsal Destekleme Kurumu (TKDK), Sarıgöl'de çiftçilerle bir araya gelerek tarıma verilecek desteklemeler konusunda bilg

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Manisa Tarım ve Kırsal Destekleme Kurumu (TKDK), Sarıgöl'de çiftçilerle bir araya gelerek tarıma verilecek desteklemeler konusunda bilgilendirme yaptı.
Ziraat Odası Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen TKDK toplantısına, Sarıgöl Belediye Başkanı Ömer Karcı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Toy, Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen ile çok sayıda çiftçi katıldı. Manisa Tarım ve Kırsal Destekleme Kurumu Proje Başdanışmanı Fırat Yılmazoğlu, yaptığı sunumda şunları söyledi: "Tarım ve Karsal Destekleme hakkında Manisa'nın onbeş ilçesinde tüm potansiyel faydalanıcılarına ekiplerimizle tanıtım yaparak ulaşmaktayız. Manisa Koordinasyonumuzda 42 uzmanımızla tanıtım yapılmaktadır.''dedi. Manisa ilimizde toplamda on üst proje sahasına destek vereceğiz. Bunları şöyle sıralayabiliriz. Süt üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırımlara yüzde 50'den,yüzde 65'e kadar hibe destek ve bir milyon Avro'ya kadar proje kabulü yapılmaktadır. Et üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırımlarda yüzde 50-65'e kadar hibe destek, kırmızı et üreten işletmelere bir milyon Avro ve kanatlı eti üreten işletmelere de 500 bin Avro'ya kadar proje kabulü, Süt ve süt ürünlerinin işletmesi ve pazarlamasına yönelik yatırımlara yüzde 50 hibe destek ve üç milyon Avro'ya kadar proje kabulü, meyve-sebzelerin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara yüzde 50 hibe destek ve 1milyon 500 bin Avro'ya kadar proje kabulü verilmektedir. Ayrıca kültür balıkçılık,yerel ürünlerde hibe destekleri verilmektedir.''dedi.Fırat Yılmazoğlu,destek tutarlarını yüzde 75'i Avrupa Birliği,yüzde 25'ise Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanmakta olduğunu belirterek''Tarım ve Kırsal Destekleme Kurumu olarak kırsal alanlara yönelik yatırımlar için bir milyar 165 milyon Avro fon ayrılmıştır.Şu ana kadar sekiz çağrı ilanında olup,ilk beş çağrı için toplam 81 milyon Avro kullanılmıştır.Çıkaracağımız dokuzuncu çağrı döneminde il koordinatörlüğü olarak projelerde bütçe sınırlaması yoktur.''dedi.Şubat sonu,Mart sonuna kadar dokuzuncu çağrı ilan edileceğini ifade eden Fırat Yılmazoğlu''Kişi beş kez müracaat edebilme hakkına sahiptir.Verilecek olan desteklemenin beş yıl sürdürülebilirliği vardır.Proje kabul olana dek denetimlerimiz yapmaktayız.İşletme veya işyeri yapılsa bile beş yıl kontrolü yapılmakta kredi alan başkasına devredemez.Baş vuruda bulunacak olan kişiler Çiftçi,hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olmak ulusal vergisi sistemine kayıtlı olması esastır 65 yaşına aşmaması gerekir."
(VS-ERG-Y)

17.01.2013 15:05:58 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT