1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sarı ve Kırmızı Laleler Büyülüyor

Sarı ve Kırmızı Laleler Büyülüyor

Sarı ve Kırmızı Laleler Büyülüyor
A+A-

İlkbaharın gelmesiyle Van ve Hakkari'nin yüksek kesimleriyle Van Gölü sahillerinin ulaşılması güç noktalarında açan ters laleler, bu güzellikler arasında yer alıyor.

İlkbaharla birlikte gösterişli çiçekleriyle doğayı süsleyen ters laleler, Van’ın Gevaş ilçesinde birçok mahalle mezarlıkları süslüyor.

Vatandaşlar son zamanlarda ters laleleri evlerin bahçesine ekerek hem korumalarını sağlıyorlar, hem de evin önüne güzel bir görüntü bırakıyor. Yöre halkı tarafından kutsal kabul edilen ve "ağlayan gelin" olarak da bilinen ters laleler, tanıtım ve turizmde önemli yer tutuyor. Sarı ve kırmızı renkteki lalelerin Van Gölü'nün masmavi suyu ile bütünleştiği alana gelen yerli ve yabancı turistler, bir yandan eşsiz manzaranın keyfini çıkarırken bir yandan da renk cümbüşüne bürünen ortamı fotoğraflıyor. 15 günlük ömrü olan ters lalelerin açması ile bölgeye giden basın mensupları, renk cümbüşüne bürünen ortamı fotoğraflıyor. Gevaş ilçesinde gazetecilik yapan Yusuf İdiz, ters lalelerin 15 günlük bir ömürlerinin olduğunu ifade ederek, “Ters laleler bilindiği gibi 15 günlük bir ömürleri var. 15 gün içerisinde sönüp gidiyorlar. Genellikle bu bölgede mezarlıklarda bulunuyor. Bizde bu 15 günlük zamandan faydalanarak buraya fotoğraf çekmeye geldik. Fotoğraf yarışmasında iddialıyım. Ben fotoğraf çeken arkadaşları, sanatkarları bu gölgeye davet ediyorum. Gelsinler buradaki bu güzelliği çeksinler” dedi.

5-390.jpg

Bu bölgenin sürekli olumsuz haberlerle anıldığını ifade eden İdiz, “Bu buranın kötü yanları ile değil de güzel yanları ile anılmasını istiyoruz. Turistik ve turizm anlamında Gevaş’ın ve Van’ın çok güzel yerleri var. Biz herkesin bu bölgeyi terör olayları ile değil, güzel tarafını da görmesini istiyoruz. Bu güzellikleri görmeleri için herkese Van’a ve Gevaş’a bekliyoruz” şeklinde konuştu.

6-234.jpg

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT