1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sani Konukoğlu, Vefatının 19. Yıldönümünde Anıldı

Sani Konukoğlu, Vefatının 19. Yıldönümünde Anıldı

Sani Konukoğlu, Vefatının 19. Yıldönümünde Anıldı
A+A-

SANKO Holding kurucusu Sani Konukoğlu, vefatının 19. yıldönümünde, Gaziantep Asri Mezarlık'taki kabri başında anıldı. Anma programına; SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Yön

SANKO Holding kurucusu Sani Konukoğlu, vefatının 19. yıldönümünde, Gaziantep Asri Mezarlık'taki kabri başında anıldı.
Anma programına; SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri Adil Sani, Hakan ve Cengiz Konukoğlu ile Gaziantep Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Tansu Tuğlu, Konukoğlu ailesi, sanayiciler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve SANKO çalışanları katıldı. Aile adına konuşan Abdulkadir Konukoğlu, anma programına katılanlara teşekkür ederek, "19 yıldan beri bizleri hiç yalnız bırakmadınız. Hepiniz sağ olun" dedi.

SANİ KONUKOĞLU
1929 yılında Gaziantep'te doğdu. 1943 yılında ilkokulu bitirdikten sonra ailesinin okuması yönünde ısrarlarına rağmen dokumacılığa başlayarak iş hayatına atıldı. İlk işe başlayışı kendisinin kullandığı tek tezgahla oldu. 1947 Ocak ayında İstanbul'da 24 gözlü yerli bobin makinesi yaptırarak, Gaziantep'e bu kapasitede ilk bobin makinesi getirdi.
1951 yılında mevcut dokumalarının kalitesini yükseltmek için Halep'ten aldığı apre makinesini bir mağaraya kurarak çalışmaya başladı. İki yıl sonra ise Bursa'daki tornacılara 4 mekikli ekose gömleklik dokuyan Avrupa dokuma tezgahlarının benzer modelini yaptırıp Gaziantep'e getirdi. Böylece Gaziantep'te el tezgahlarını motorlu tezgaha dönüştürmede öncülük yaptı.
1965 yılında Bursa'da havlu tezgahı imal ettirip, bu tezgahlar üzerine atılacak jakar makinelerini Gaziantep'teki tornacılara yaptırıp havlu imalatına başladı. 1962 yılında Şehreküstü semtinde hidrofil pamuk tesisi kurdu. Bunu 1963 yılında kurduğu 1500 iğ kapasiteli pamuk ipliği tesisi izledi.
1966 yılında "Hilal Kollektif Şirketi"ni kurdu. 1968 yılında 25.000 iğlik iplik tesisi projesi hazırlattı. 23 Şubat 1972'de inşaatına başlanan tesisin 20.000 iğlik bölümü 1974 yılında devreye alındı.
Firmanın unvanı 1977 yılında Sani Konukoğlu'nun isminden esinlenilerek, "SANKO Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş."ye dönüştürüldü. Sonraki yıllarda bilinçli ve istikrarlı adımlarla yatırımlara devam edilerek, alanında çok yüksek kapasite ve kaliteye ulaşıldı. Bugün yaklaşık 14 bin kişinin çalıştığı SANKO Holding, tekstil, enerji, inşaat, ambalaj, iş ve tarım makineleri, sağlık, eğitim, AVM, bilişim, finans, gayrimenkul ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor.
1988 yılında firmasının adı ile kurulan Sankospor'un yönetim kurulu başkanlığını da üstlenen Sani Konukoğlu, diğer sanayicilerle birlikte 15 Ağustos 1989'da Gaziantep Sanayi Odasını kurdu.
Sanayi odasının ilk yönetim kurulu başkanlığına getirilen Sani Konukoğlu, SANKO'nun sosyal hizmetlerini organize etmek amacıyla 11.10.1989'da Sani Konukoğlu Vakfı'nın kurulmasını sağladı.
Sani Konukoğlu, SANKO Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü sırada geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu 16 Ocak 1994'te vefat etti.
Merhum Sani Konukoğlu, sağlığında yaptığı sosyal hizmetler nedeniyle Bakanlar Kurulu'nun 27 Ekim 1997 tarih ve 30 numaralı kararı ile "Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı"na layık görüldü. Madalya ve berat, 27 Ekim 1997'de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Çankaya Köşkü'nde yapılan törenle büyük oğlu, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'na teslim edildi.
(HD-SO-Y)

17.01.2013 16:11:01 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT