1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sanayiciden Endişeli Bekleyiş

Sanayiciden Endişeli Bekleyiş

Sanayiciden Endişeli Bekleyiş
A+A-

İstihdam açısından büyük önem arz eden 5084 sayılı Teşvik Yasası'nın süresinin uzatılmaması Bartın'daki işletmeleri endişelendiriyor. 5084'ten yararlanan 49 il kapsamında bulunan ve kişi başına düş

İstihdam açısından büyük önem arz eden 5084 sayılı Teşvik Yasası'nın süresinin uzatılmaması Bartın'daki işletmeleri endişelendiriyor.
5084'ten yararlanan 49 il kapsamında bulunan ve kişi başına düşen milli gelirine göre bu illerin 48. sırasında yer alan Bartınlı sanayici ve işadamları yasanın uzatılmaması halinde fabrikalarını başka şehirlere taşımayı veya büyük oranda işçi çıkararak küçülmeyi hesaplıyor. 5084'ün yılsonunda uzatılmamasının sigorta primi işveren hissesi desteğini tamamen ortadan kaldıracağını belirten Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) Başkanı Birol Dikyurt, bunun Bartın'a yılda 36 milyon lira ek külfet getireceğini söyledi. BAKİAD Başkanı Dikyurt, "Bartın'ın kişi başına düşen milli gelir sıralamasında Eylül 2011 yılı araştırmasına göre 80. sırada yer aldı. 5084 kapsamında bulunan iller içinde de kentin 48. sırada bulunuyor. Yasanın uzatılmaması Bartın'da çok önemli oranda ekonomik, üretim, yatırım ve istihdam olarak kayıplara yol açacaktır. 5084 sayılı Teşvik Yasası bir dönem daha 2017 yılına kadar uzatılmalıdır. Bartınlı sanayiciler olarak umutla bekliyoruz. Kişi başına düşen milli geliri bin 500 doların altındaki iller için ilk etapta çıkarılan 5084 sayılı yasanın uzatılması ve bu desteğin devam etmesi Bartın için çok, çok gereklidir. Bartın'ın kişi başına düşen milli geliri halen daha bin 500 doların altındadır. Yasa uygulandığı günden itibaren Bartın'da ekonomi canlanmıştır. OSB'de yer kalmamıştır. Kentte işsizlik önemli ölçüde azalmıştır. Tüm bu destekler için hükümetimize teşekkür ediyoruz. Ancak bu günlere de kolay gelinmemiştir. Şimdi yasanın uzatılmaması belini doğrultma aşamasına gelen sanayicilerin belini bükerek kentteki kazanımların bir çırpıda kaybedilmesine yol açacaktır. Bu da Bartın'ı çok olumsuz etkileyecektir" dedi.
(DK-SA-Y)

19.12.2012 16:10:33 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT