1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SANAYİ CİRO ENDEKSİ ARTTI

SANAYİ CİRO ENDEKSİ ARTTI

SANAYİ CİRO ENDEKSİ ARTTI
A+A-

Sanayi Ciro Endeksi, 2014 yılının Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 7,2 oranında artış gösterdi.

Sanayi Ciro Endeksi, 2014 yılının Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 7,2 oranında artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı Ocak ayı 'Sanayi Ciro Endeksi' verilerini açıkladı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 7,2 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,6 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,3 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,8 oranında yükseldi. Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında 2014 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 10,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 23,3 artış kaydetti.

EN YÜKSEK ARTIŞ DAYANIKLI TÜKETİM MALI İMALATINDA GERÇEKLEŞTİ
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 7,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro sanayi endeksinde en yüksek artış diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 23,1 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 22,3 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 19,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro sanayi endeksinde en yüksek düşüş tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 13,3 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 6,6 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı, yüzde 4,5 ile b.y.s makine ve ekipman imalatı takip etti.

A+A-

HABERE YORUM KAT