1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Samsun'da Başörtüsü Açıklaması

Samsun'da Başörtüsü Açıklaması

Samsunda Başörtüsü Açıklaması
A+A-

Eğitim-Bir-Sen Samsun Şubesi konak sinemasının önünde eylem düzenledi. Düzenlenen eyleme Büro Memur-Sen başkanı Necdet Güneysu, Eğitim-Bir-Sen Samsun Şubesi Kadınlar Komisyonu Başkanı Nihade Kökten v

Eğitim-Bir-Sen Samsun Şubesi konak sinemasının önünde eylem düzenledi. Düzenlenen eyleme Büro Memur-Sen başkanı Necdet Güneysu, Eğitim-Bir-Sen Samsun Şubesi Kadınlar Komisyonu Başkanı Nihade Kökten ve üyeler katıldı.
Katılımcılar adına bir açıklamada bulunan Eğitim-Bir-Sen Samsun Şubesi Kadınlar Komisyonu Başkanı Nihade Kökten, devletin şiddet gören kadını koruduğunu ancak kadının başını kapatarak kamu huzmetlerinde görev yapmasını yasaklayarak kadına bizzat kendisinin şiddet uyguladığını ileri sürdü. Kökten; " Her insanın vazgeçilmez, devredilmez, dokunulmaz temel hak ve hürriyetlerinden olan, çalışma hayatında yer almamızı, seçilme hakkını kullanmamızı yasaklayanları, halkın tasfiye etmiş olmasına rağmen zihniyetlerinin hayatımıza hala yön vermesini protesto etmek, bu ülkeyi bizim için yaşanmaz kılan yasakların kaldırılması talebimizi haykırmak için toplandık. Biz gerçek anlamda ' özgür bir toplumda' düşünce ve inançların çeşitliliğinin, fikirlerin zenginlik olduğuna inanıyoruz. Bunun için hiçbir otoritenin toplumsal dokuya müdahale etmemesi, insanları ötekileştirmemesi gerektiğine inanıyor, çalışma hayatının dışına itilen başörtülü kadınlara özgürlük istiyoruz. Özgürlük, eşitlik ve adaletin sürgün edildiği her yerde, acıya maruz kalanlar en çok kadınlar ve çocuklar olmuştur. Bütün kirli hesaplar en çok onları vurmuştur. Devlet, şiddet gören kadını koruyor. Ancak aynı devlet, kadının başını kapatarak TBMM'ye gelmesini, kamu hizmetinde görev almasını yasaklayarak bizzat kendisi kadına şiddet uyguluyor; ayrımcılık yapıyor ve ötekileştiriyor" şeklinde konuştu. Daha sonra eylem sloganlar eşliğinde devam etti.
(EMT-GKN-Y)

10.12.2012 15:27:00 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT