1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Samsun'da 20 Bin Asma Fidanı Dağıtıldı

Samsun'da 20 Bin Asma Fidanı Dağıtıldı

Samsunda 20 Bin Asma Fidanı Dağıtıldı
A+A-

Samsun'da meyveciliği geliştirme projeleri kapsamında Vezirköprü ilçesinde 20 bin adet asma fidanı dağıtıldı. Samsun'da İl Özel İdaresi desteği ve çiftçi katkı payları ile üreticiler, meyve bahçesi

Samsun'da meyveciliği geliştirme projeleri kapsamında Vezirköprü ilçesinde 20 bin adet asma fidanı dağıtıldı.
Samsun'da İl Özel İdaresi desteği ve çiftçi katkı payları ile üreticiler, meyve bahçesi tesisi için destekleniyor. Önceki yıllarda oluşturulan Tarım Havzaları ve İl Özel İdare Proje uygulamaları esas olmak üzere üreticilere teknik destek veriliyor.
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; Vezirköprü ilçesinde a.lawella, narince, atasarısı ve razakı türlerinde 20 bin adet üzüm asma fidanı dağıtıldığı bildirildi. Meyveciliğin uzun vadeli yatırım gerektirmesi, modern ve tekniğine uygun biçimde sertifikalı fidanlarla bahçe tesislerinin kurulmasının Samsun için önem arz ettiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, "Üretilen taze sebze ve meyve il içersine tüketilmekte ve çevre illere pazarlanmaktadır. Bunun için de üretimin sürekliliği sağlanmalıdır. Bu tesislerin kurulmasında önceki yıllarda bölgemiz ekolojisine uygun, pazar değeri yüksek ve üreticiler tarafından tercih edilen çeşitlere öncelik verilmek ön koşulu ile yeni çeşitlere de fırsat verilmeğe çalışılmaktadır. Bu kapsamda 2012 yılında Samsun'un Vezirköprü ilçesinde proje esaslarına uygun olarak a.lawella, narince, atasarısı ve razakı çeşitlerinde 20 bin adet asma fidanı dağıtımı yapılmıştır" dedi.
(SAM-SLH-Y)

11.01.2013 14:30:29 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT