1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Samsat'ta Kamudeki Kılık Kıyafet Yönetmeliği Protesto Edildi

Samsat'ta Kamudeki Kılık Kıyafet Yönetmeliği Protesto Edildi

Samsatta Kamudeki Kılık Kıyafet Yönetmeliği Protesto Edildi
A+A-

Eğitim-Bir-Sen Samsat Temsilciliği tarafından, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik protesto edildi. Taşkuyu Köyü İlkokulu önünde basın açıklamasını oku

Eğitim-Bir-Sen Samsat Temsilciliği tarafından, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik protesto edildi.
Taşkuyu Köyü İlkokulu önünde basın açıklamasını okuyan Sendika Samsat Temsilcisi Mustafa Tepe, eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunun genel yetkili sendikası olduklarını belirterek, 1982 model darbe ürünü olduğunu iddia ettikleri yönetmeliği, çağ dışı olduğunu belirterek protesto ettiklerini ifade etti.
Tepe yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
"Ense tıraşı, sakal, favori, bıyık, tırnak uzunluğu ile ilgilenen, çalışanların kot ve benzeri pantolon giyemeyeceği hükmünü içeren, inancı gereği başını örtme ihtiyacı duyan ve tercihinden dolayı saygı duyulması gereken kadın çalışanlara başörtüsü yasağı getiren darbe döneminin ürünü, çağ dışı yönetmeliği tanımadığımızı haykırmak için buradayız. Ülkemizde 1930 yılında seçme, 1934 yılında seçilme hakkı verilen kadınların 2013 yılında hala ne giyeceklerine karar verme hakları yok. Şiddetle mücadele konusunda kampanyalar başlatan devlet, ne yazık ki en büyük şiddeti, baş örtüsü yasağıyla kadınlara kendisi uygulamaktadır. Başarıyı, gelişmeyi ve değişimi zihinsel bir süreç olmaktan ziyade dış görünüşe endeksleyen bu çarpık bakış açısının tedavülden kalkma zamanı gelmiş ve geçmektedir. Özgürlük taleplerimiz karşılanmalı, ne giyip ne giymeyeceğimizi bilecek yetişkinler olduğumuz kabul edilmeli ve bu talebimize kulak verilmelidir. Bu tavrımızla yönetmeliği yok sayıyor, okullarımıza serbest kıyafetle giriyoruz."
(FÇ-Y)

04.01.2013 15:06:15 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT