1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Salvador Dali'nin Eserleri Büyük İlgi Görüyor

Salvador Dali'nin Eserleri Büyük İlgi Görüyor

Salvador Dalinin Eserleri Büyük İlgi Görüyor
A+A-

20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen Salvador Dali'nin eserleri, adeta ziyaretçi akınına uğruyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Fahri Özdemir küratörlüğünde Ahmed A

20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen Salvador Dali'nin eserleri, adeta ziyaretçi akınına uğruyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Fahri Özdemir küratörlüğünde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) açılan Salvador Dali sergisine, sanatseverlerin yanı sıra okullar ve öğrenciler de büyük ilgi gösteriyor.
Sürrealizmin öncüsü Salvador Dali'nin eserleri, 2 Mart'a kadar Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ücretsiz olarak gezilebilecek. Sergide, Dali'nin 13'ü Zodyak serisinden olmak üzere toplam 46 adet özgün eseri yer alıyor.
SIRADIŞI BİR SANATÇI
Salvador Dali, 11 Mayıs 1904'te, İspanya'nın Figueres kentinde doğdu. 1914'te annesinin desteğiyle özel bir resim kursuna başladı. 1926'da Paris'te, büyük saygı duyduğu Pablo Picasso ile tanıştı.
1928'de sanat eleştirmenleri Lluis Montanya ve Sebastia Gasch ile beraber, sanatta modernizmi ve fütürizmi savunan Sanat Karşıtı Katalan Manifesto'yu yazdı. 1929'de Luis Bunuel ile deneysel sinemanın ilk örneği kabul edilen "Bir Endülüs Köpeği" adlı filmi çekti.1932'de ABD'de gerçekleştirilen ilk gerçeküstücüler sergisinde yapıtları yer aldı. 1938'de Londra'da Sigmund Freud ile tanıştı. 1940'ta Dali ve eşi Gala, Avrupa'yı etkisi altına alan II. Dünya Savaşı'ndan kaçarak ABD'ye yerleşti. 1942'de "Salvador Dali'nin Gizli Hayatı" isimli otobiyografisini yayımladı. 1945-46 yıllarında, Walt Disney ile beraber Destino; Alfred Hitchcock'la beraber Spellbound filmlerinin yapımında çalıştı. 1947'de sürrealist bir Picasso portresi yaptı. 1960-1974 arasında, Figueres'teki "Dali Tiyatrosu ve Müzesi"nin inşaatı ve dekorasyonuyla ilgilendi. 10 Haziran 1982'de eşi, menajeri, modeli ve ilham perisi Gala, hayatını kaybetti. Dali, karısının öldüğü ve gömüldüğü Pubol Kalesi'ne yerleşti ve münzevi bir hayat sürmeye başladı. 1983'te Pubol Kalesi'nde yaptığı Serçenin Kuyruğu adlı tablo, Dali'nin son eseri oldu. 1984 Ağustos'unda, kalede çıkan yangında yaralandı. Figueres'e dönerek Salvador Dali Tiyatro ve Müzesi'nde yaşamaya başladı. 23 Ocak 1989'da kalp yetmezliğinden öldü. Vasiyeti üzerine Figueres'te kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömüldü.İspanyol sürrealist ressam Salvador Dali'nin eserlerinde kübizm ve dadaizmin etkileri görüldü. Sanatçı, sanatıyla olduğu kadar farklı giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekti. Gerçeküstücülük akımıyla neredeyse özdeşleşen Salvador Dali'nin anılarından ve düşlerinden esinlenerek yaptığı resimlerinde eriyip akan saatler, gövdesinde çekmeceler taşıyan insanlar ya da boşlukta uçan eşyalar yer alıyor.
(AH)

24.01.2013 12:39:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT