1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Salmas Belediyesi Heyeti'nden Van TSO'ya Ziyaret

Salmas Belediyesi Heyeti'nden Van TSO'ya Ziyaret

Salmas Belediyesi Heyeti'nden Van TSO'ya Ziyaret
A+A-

İran’ın Salmas Belediyesi heyeti, çeşitli temas ve görüşmelerde bulunmak üzere geldiği Van’da, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nı (VAN TSO) ziyaret etti.


Salmas Belediyesi Hukuk ve Ticaret Müsteşarı Hasan Mehdizade, Salmas Esnaf Odası Başkanı Kazım Bedelli ve Belediye Meclis Üyesi Thait Zakiri, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’yı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van’ın İran’la en çok sınırı olan bir kent olmasına rağmen ekonomik ve ticari açıdan çok da istenilen seviyede olmadığını söyledi. Takva, “Van’ın bu önemli konumu değerlendirilmelidir. Bunun için uzun yıllardır çalışmalar yapılıyor olmasına rağmen istediğimiz düzeye gelemedik. Son dönemlerde Türkiye ve İran arasındaki olumlu gelişmeler bizleri gelecek adına ümitvar etmiştir. Kapıköy ve Razi Sınır Kapısı’nın yıllardır gelişme göstermemesi bizleri yeni arayışlara sevk etmiştir. Bu nedenle Başkale ilçesinde bulunan Gelincik Sınır Kapısı’nın mutlak suretle açılması gerekir” ifadesini kullandı.
Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Gelincik ve Kuzareş Sınır Kapısı’nın Van ve İran’ın Salmas kentini bütünleştireceğini belirterek, “Salmas heyetinin bu ziyaretleri bizi sevindirmiştir. Bu kez oldukça istekli bir heyet var. Heyet bize Kuzareş ve Gelincik Sınır Kapısı’nı geliştirelim ve ‘Başkale-Gelincik arasındaki asfalt işini biz yapalım, yeter ki bu kapı açılsın ve geliş gidişler olsun’ teklifinde bulundular. Biz Van TSO olarak bir yıl önce Gelincik Sınır Kapısı’nın açılması için gerek Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, gerekse TOBB nezdinde girişimlerimizi başlattık. Hazırladığımız dosyayı ilgili tüm birimlerle paylaştık. İnşallah iki kent yönetenlerinin bu istekleri, Gelincik ve Kuzareş Sınır Kapısı’nın açılmasına vesile olacaktır” şeklinde konuştu.


Salmas Belediyesi Hukuk ve Ticaret Müsteşarı Hasan Mehdizade ise, Salmas’ın 250 bin nüfuslu bir şehir olduğunu belirterek, “Özellikle İran’daki yeni dönemle birlikte Salmas olarak eyalet nezdinde çok önemli bir lobi gücümüz var. Salmas olarak Van ile ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için çaba göstereceğiz. Özellikle sınırımızda bulunan Kuzareş ve Gelincik kapılarının açılması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Bu gerçekleşirse Van ve Salmas arası mesafe 110 kilometre düşecek. Bu da daha fazla insanın geçişi, daha fazla işbirliği demektir” dedi.

Ziyaretin ardından Van TSO Başkanı Necdet Takva, konuk heyete birde plaket takdim etti.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT