1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Saldırılara cevap vermeyeceğiz

Saldırılara cevap vermeyeceğiz

Saldırılara cevap vermeyeceğiz
A+A-

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, HDP teşkilatlarına dönük saldırıları hatırlatarak seçim ortamını AK Parti'nin provoke ettiğini savundu. Bayık, "AKP saldırılarına cevap vermiyoruz, vermeyeceğiz" dedi.

 


KCK Eş Başkanları Cemil Bayık ve Besê Hozat, PKK'ye yakın Med Nûçe kanalına konuştu. Cemil Bayık, Halkların Demokratik Partisi (HDP) teşkilatlarına yönelik saldırıları değerlendirdi. Bayık'a göre, saldırılar MHP adı altında yapılıyor ama asıl sorumlu AK Parti:


"Seçim ortamının güvenliğini sağlayan hareketimiz, HDP ve Türkiye’deki demokrasi güçleridir. AKP ortamı provoke ediyor, savaşa çekmek istiyor. Kürt özgürlük hareketi, demokrasi güçleri bu ortamı engellemeye çalışıyor. Seçimlerin güvenlikli ortamda gerçekleşmesi için çaba sarf ediyor ve sabır gösteriyor. Eğer bu sabrı göstermemiş olsaydık AKP çoktan ortamı savaş alanına çevirmiş olacaktı. Biz seçimlerin güvenlik ortamında gerçekleşmesi için çalışıyoruz. AKP saldırılarına cevap vermiyoruz, vermeyeceğiz. Bu bir oyun, AKP savaş, çatışma ve ölüm dışında seçimleri kazanamayacağını düşünüyor. Seçimleri yaptırmamayı bile düşünebilir. Türkiye’deki demokrasi güçlerine çağrımızdır, seçim ortamının korunması ve sağlıklı gerçekleşmesi için provokasyon ile şiddete karşı durması gerekiyor. Bütün partilerin güvenlikli seçim yürütmesi için Kürt hareketi başta olmak üzere tüm demokrasi güçlerinin sağduyulu davranması gerekiyor."


"Hepsi MHP değil"
"Gerginliği geliştiren AKP’nin kendisidir. Tüm güvenlik güçlerini harekete geçirmiştir. Açıkça HDP ve demokrasi güçlerini tehdit ediyorlar. Verirseniz üzerinize her türlü desteği keseriz, yaşamı zehir ederiz, fiziki olarak yok ederiz. Bazı yerlerde HDP binalarına saldırı yapılıyor MHP adı altında yapılıyor. Bunların hepsi MHP değil, belki bir kaç tanesi olabilir. AKP’nin kendisidir. Ortamı provokasyona boğuyor. HDP’yi önlemek istiyor amacı HDP'nin kitlelere propaganda örgütlenme yapmasını önlemektir."


"Ateşkes tek taraflı sürüyor"
Besê Hozat ise, çözüm sürecinin durduğunu savunarak, AK Parti'nin 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlere dönük provokasyon peşinde olduğunu öne sürdü. Hozat, "AKP ateşkesi bitirdi, savaş ilan etti ve yürütüyor. Ateşkes tek taraflı olarak, bizim sorumlu yaklaşımımızla devam ediyor. Kirli planı ortaya çıkarmak için devam ediyor. Yoksa ateşkesin şartları kalmamıştır" dedi. 


HDP'nin Adana ve Mersin'deki teşkilat binalarında saat 10:00 sıralarında peş peşe iki patlama olmuştu. HDP Adana Seyhan İlçe Teşkilatı'ndaki patlamada 6 kişinin yaralandığını açıklamıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu saldırıları kınamıştı. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, "Allah korudu, Adana ve Mersin’den çok fazla cenaze çıkmadı. Hedefleri buydu" demişti.


"Kongreyi yapacaktık ama..."
KCK Eş Başkanı Bayık, çözüm sürecinde bahsi geçen ve PKK'nin cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan'ın istediği kongre için tüm hazırlıkları yaptıklarını ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sürece müdahale ettiğini, bu nedenle kongreyi toplamadıklarını söyledi. Bayık, hem kongre hem de silahlı mücadeleye son vermeleri için şartlar sıraladı. Bayık, "Dolmabahçe mutabakatını esas alırlarsa 10 maddeyi esas alıp müzakereyi bu temelde esas alırlarsa, komisyon oluşursa, hakikatleri araştırma komisyonu çalışırsa, kongreyi toplamaya ve silahlı mücadeleyi sona erdirmeyi açıklamaya şimdi bile hazırız" dedi. 


Kaynak: Med Nuçe / aljazeera.com.tr

 

A+A-

HABERE YORUM KAT