• BIST 83.067
  • Altın 146,783
  • Dolar 3,7897
  • Euro 4,0443
  • Van : 0 °C

Saldırı sonrası HÜDA-PAR'dan BDP'ye çağrı

Saldırı sonrası HÜDA-PAR'dan BDP'ye çağrı
Lice'de gerginliği kınayan ve BDP'ye çağrıda bulunan HÜDA-PAR Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, saldırıların bir an önce durdurulmasını istedi.


Diyarbakır'ın Lice ilçesinde gerçekleşen saldırıyı kınayan ve BDP'ye çağrıda bulunan Hür Dava Partisi(HÜDA-PAR) Genel Başkanı Zekerriye Yapıcıoğlu, saldırıların biran önce durdurulmasını istedi. Yapıcıoğlu, "BDP'yi ve saldırganları bu tür saldırılarını biran önce durdurmaya çağırıyoruz. Kolluk güçlerinin de bu saldırının ve saldırıların faillerini derhal bulmalarını istiyoruz. Kamuoyunu ve sevenlerimizi ise sağduyuya ve daha fazla gayretle çalışmaya, barışı ve huzuru tesis etmeye davet ediyoruz." dedi. 

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde seçim çalışması kapsamında broşür dağıtan ve esnafı ziyaret eden Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) ile BDP'liler arasında kavga çıktı. HÜDA-PAR konvoyuna, BDP'li olduğu belirtilen bir grubun saldırısı sonucu HÜDA-PAR'lıların içinde bulunduğu araçlarda maddi hasar meydana geldi. HÜDA-PAR'lı 4 kişi bıçak ve molotoflu saldırı sonucu yaralandı.

Saldırı ile ilgili parti binasında basın toplantısını düzenleyen HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekerriye Yapıcıoğlu, gerçekleşen saldırıyı kınadıklarını söyledi. Yapıcıoğlu, "Bugün akşam saatlerinde seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır'ın Lice ilçesine giden Hür Dava Partisi Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Hüseyin Yılmaz ile Sur, Lice, Kocaköy ve Kulp belediye başkan adayları ve beraberindekiler esnaf ziyaretinde bulundular. Bu sırada BDP ilçe binasından çıkan saldırganlar, parti üyelerimize dönük önce sözlü, ardından taşlı, sopalı, satırlı saldırı düzenlendi. Birçok araç tahrip edildi. Üyelerimizden bazıları yaralandı." diye konuştu.

Saldırı nedeniyle tahrip edilen üç aracın ilçede mahsur kaldığını ve bunlardan bazılarının ateşe verildiği anlatan Yapıcıoğlu,"Bıçak ve sopa darbesiyle yaralanan üyelerimizden 7'si Diyarbakır Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Üyelerimize taşlı, sopalı ve bıçaklı saldırıda bulunan çetelerin dolduruşa getirilmiş BDP'liler olduğu açıktır. Güvenliği sağlamakla görevli kolluk güçleri de saldırıyı önlememiş, yaşanan saldırıya adeta seyirci kalmışlardır." ifadelerini kullandı.

BDP yetkililerin bugüne kadar parti binalarına ve çalışanlarına yönelik onlarca saldırıyı kınamadığını belirten Yapıcıoğlu, "Hatırlanacağı üzere BDP yetkilileri kısa bir süre önce İstanbul Esenyurt'ta MHP binasına yapılan saldırıyla ilgili hemen açıklama yapmış ve saldırıyla ilgilerinin olmadığını belirtmişlerdi. Bugüne kadar Kürdistan'da gerek partimize, gerekse de İslami STK'lara yapılan yüzlerce saldırıyı ise hiçbir zaman kınamamış, bu şekilde saldırılara çanak tutmuşlardır." dedi.
Ne kadar saldırı yapılırsa yapılsın, Hür Dava Partisi'nin barışçıl bir şekilde seçim çalışmalarına korkmadan devam edeceğini söyleyen Yapıcıoğlu, "Yapılan her bir saldırı saldırganları ve saldırgan zihniyeti halkımız nezdinde mahkûm edecektir. Bu topraklarda saldıran, yakıp yıkan, kendisinden başkasına hayat hakkı tanımayanlar değil; sağduyuyla düşünce, siyaset ve hizmet üretenler kazanacaktır." şeklinde konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkan adayları Hüseyin Yılmaz ise, ilçe adayı ve partilerini tanıtmak için Kulp ve Lice İlçesine gittiklerini söyledi. Kulp'ta esnafı ziyaret ettikten sonra Lice'ye geçtiklerini belirten Yılmaz, burada çalışmalarını tamamladıktan sonra dönüş hazırlığı yaptıkları sırada kendilerine saldırı yapıldığını kaydetti. Yılmaz," Sopalarla bize saldırdılar. 20'den fazla arkadaşlarımzız aracın içindeyken taş attılar. Taş atanlara engel olmak için dışarıya çıkan arkadaşlarımız spolarla ve bıçaklarla saldırdılar. Yıllardır Lice'yi rehin alan ve köylerimizi rehin alan bu markrist zihniyet sahipleri insanlar halkın islami değerlerle barışmasını engellemeye çalışıyorlar. Bugün demokratik ve molatoflu saldırıya uğradık." diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ahmed
31 Ocak 2014 Cuma 16:22
16:22
Gerek İslami sivil toplum kuruluşları gerekse de bir yılı aşkındır kurulan ve İslam’ı referans alan Hür Dava Partisi’ne yönelik yüzü aşkın saldırılar hepimizin malumu. Ancak şu ana kadar bütün bu menfur saldırılarla ilgili takınılan görmezlik siyaseti de yine hepimizin bildiği bir gerçek. Ben tekrar olacağını bile bile her zaman söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim. Çünkü bunun birilerinin vicdanını özellikle sızlattığını biliyorum. Bölge’de Sabır Der, İlim Der, Mustazaflar Cemiyeti, Yusufî Der ve HÜDA PAR temsilcilikleri molotoflanırken siz neyin hesabını yaparaktan saldırganları ve arkasındaki güçleri kınamaktan hep imtina ettiniz. Onlar da bu ülkenin insanları değil mi? Cizre’de evi bombalanan Gözüngör ailesi, Yüksekova’da canına kastedilen Ubeydullah Durna da bu toprakların yani 814.578 metre kare yüzölçümlü Türkiye’nin vatandaşlarıydı. Onlar uzaydan gelmedi. Bu mağdurları anmak ve o saldırganları telin etmek için hiç bir beyanatın verilmeyişi manidar değil mi? Oysaki Van’da sizin adayınıza yapılan saldırıyı ilk telin eden HÜDA PAR olmuştu. Ama Yüce Allah bütün bunları bir şekilde söyletecektir. Geçenlerde Anayasa Komisyonu Başkanının kumpaslarla ilgili “Bütün bunlar Hizbullah davalarında da oldu, o da davaydı ama kimse söz etmiyordu” dediği gibi... Düne kadar “Mustazaflar”a kurulan kumpaslarla ilgili ifadelerinin, bugün bütün bir ülkeye söylettirildiği gibi... Allah bunları da bir gün söyletecektir. Allah nelere kadirdir... Varsın bütün medya ambargo uygulasın. Bütün mahfillerde önünün alınması tartışılsın. Anket araştırmalarına ismi alınmasın. Her şeye kadir olan Allah “bir(r)e” çekince kim önüne geçebilir ki?Hele BDP Eş Başkanı nasıl da Esenyurt failleriyle alakalı “Hemen biz değiliz” deyiverdi. Kürtlere yönelik yapılan saldırılarda ise kendileri saldırgan olarak işaret edildikleri halde sağır sultan kesiliyorlardı ama. Adeta olayları üstelercesine susuyorlardı biliyorsunuz. Muhabirlerin ısrarlı sorularına karşın bile bütün yetkilileri cevap vermekten çekiniyordu. Lütfen dürüst olalım.
ahmed
31 Ocak 2014 Cuma 16:21
16:21
Gerek İslami sivil toplum kuruluşları gerekse de bir yılı aşkındır kurulan ve İslam’ı referans alan Hür Dava Partisi’ne yönelik yüzü aşkın saldırılar hepimizin malumu. Ancak şu ana kadar bütün bu menfur saldırılarla ilgili takınılan görmezlik siyaseti de yine hepimizin bildiği bir gerçek. Ben tekrar olacağını bile bile her zaman söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim. Çünkü bunun birilerinin vicdanını özellikle sızlattığını biliyorum. Bölge’de Sabır Der, İlim Der, Mustazaflar Cemiyeti, Yusufî Der ve HÜDA PAR temsilcilikleri molotoflanırken siz neyin hesabını yaparaktan saldırganları ve arkasındaki güçleri kınamaktan hep imtina ettiniz. Onlar da bu ülkenin insanları değil mi? Cizre’de evi bombalanan Gözüngör ailesi, Yüksekova’da canına kastedilen Ubeydullah Durna da bu toprakların yani 814.578 metre kare yüzölçümlü Türkiye’nin vatandaşlarıydı. Onlar uzaydan gelmedi. Bu mağdurları anmak ve o saldırganları telin etmek için hiç bir beyanatın verilmeyişi manidar değil mi? Oysaki Van’da sizin adayınıza yapılan saldırıyı ilk telin eden HÜDA PAR olmuştu. Ama Yüce Allah bütün bunları bir şekilde söyletecektir. Geçenlerde Anayasa Komisyonu Başkanının kumpaslarla ilgili “Bütün bunlar Hizbullah davalarında da oldu, o da davaydı ama kimse söz etmiyordu” dediği gibi... Düne kadar “Mustazaflar”a kurulan kumpaslarla ilgili ifadelerinin, bugün bütün bir ülkeye söylettirildiği gibi... Allah bunları da bir gün söyletecektir. Allah nelere kadirdir... Varsın bütün medya ambargo uygulasın. Bütün mahfillerde önünün alınması tartışılsın. Anket araştırmalarına ismi alınmasın. Her şeye kadir olan Allah “bir(r)e” çekince kim önüne geçebilir ki?

Hele BDP Eş Başkanı nasıl da Esenyurt failleriyle alakalı “Hemen biz değiliz” deyiverdi. Kürtlere yönelik yapılan saldırılarda ise kendileri saldırgan olarak işaret edildikleri halde sağır sultan kesiliyorlardı ama. Adeta olayları üstelercesine susuyorlardı biliyorsunuz. Muhabirlerin ısrarlı sorularına karşın bile bütün yetkilileri cevap vermekten çekiniyordu. Lütfen dürüst olalım.
ahmed
31 Ocak 2014 Cuma 13:27
13:27
Yorumunuz Onaylanmamıştır...
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Wan Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 65 34 | Faks : 0850 302 65 34 |