1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sakarya'da Engelsiz Yaşam Yürüyüşü Gerçekleştirildi

Sakarya'da Engelsiz Yaşam Yürüyüşü Gerçekleştirildi

Sakaryada Engelsiz Yaşam Yürüyüşü Gerçekleştirildi
A+A-

Sakarya Adapazarı İlçesi Çark Caddesi'nde Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmet Topluluğu tarafından "Engelsiz Yaşam" yürüyüşü gerçekleştirildi. Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmetler Topluluğu öğrenci

Sakarya Adapazarı İlçesi Çark Caddesi'nde Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmet Topluluğu tarafından "Engelsiz Yaşam" yürüyüşü gerçekleştirildi.
Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmetler Topluluğu öğrencilerinden Ecem Eraslan; "3 Aralık Dünya Engellileri Gününde engelli arkadaşlarımızın sorunlarını ve haklarını gündeme taşımak için buradayız. Çark Caddesi'nin başından buraya kadar "Engelsiz Bir Yaşam" için tekerlekli sandalyelerimizle, beyaz bastonlarımızla, siyah göz bantlarımızla yürüdük. Yürüyüşümüz sırasında pek çok engelle karşılaştık ve bu engelle karşılaştık ve bu engellerin doğal olmadığını insan eliyle hiç düşünmeden yapılmış olduğunu gördük. Biz bu hayatı, bilerek ya da bilmeyerek engelli arkadaşlarımıza zindan ediyoruz. Kendi irademiz ve idarecilerimizle koyuyoruz engelleri. Sizin bunları görmüyor oluşunuz tüm bunların var olmadığı anlamına gelmiyor. Üstelik unutulmamalıdır ki, engelleri kaldırmak bir vicdan meselesi değil hak meselesidir. Engelleri kaldırmak insan hakları gereğidir. Engelli denince akla sadece tekerlekli sandalyeler, görme engelli bireyler ya da spastik diye genellenen zihinsel engelliler gelmesin! Dünya Sağlık Örgütünün tanımına göre sağlık; zihinsel ve ruhsal özelliklerinden belirli oranda ve sürekli olarak fonksiyon ve görüntü kaybına neden olan organ yokluğu veya bozukluğu sonucu kişinin normal yaşam gereklerine uyamama durumudur ve bu tanıma göre engelliler dediğimiz camia sandığımız kadar küçük olmamaktadır. Bu tanıma göre süreğen hastalıkları olan bireyler ki bunlar kalp, şeker, hiper tansiyon, AIDS, kanser hastalıkları, MS, CP vb hastalıklar birer engellidir. Ancak unutulmamalıdır ki, her sağlık birey birer engelli adayıdır ve engelli olmaları onları herhangi bir eksikliği sebebiyle değil o engelleri sağlıklı bireyler olarak bizzat bizim önüne koymamızdır. Biz bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmet Topluluğu olarak engelsiz bir yaşam, engelsiz bir yaşama evet diyenlerle birlikte yürüyüşümüzü düzenledik katılan herkese teşekkür ediyor hayatı paylaşmak için engel yok diyoruz." ifadelerini kullandı.
(RKO-RKO)

03.12.2012 14:48:54 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT