1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sakarya Orman Ve Su İşleri Şube Müdürlüğü Ekipleri Doğaya Yem Bırakmaya Devam Ediyor

Sakarya Orman Ve Su İşleri Şube Müdürlüğü Ekipleri Doğaya Yem Bırakmaya Devam Ediyor

Sakarya Orman Ve Su İşleri Şube Müdürlüğü Ekipleri Doğaya Yem Bırakmaya Devam Ediyor
A+A-

Sakarya Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri yoğun kar yağışı sebebiyle aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan yaban hayvanları için dağlık kesimlere yem bıraktı. Sakarya Şube Müdürlüğü eki

Sakarya Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri yoğun kar yağışı sebebiyle aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan yaban hayvanları için dağlık kesimlere yem bıraktı.
Sakarya Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kar yağışı nedeniyle aç kalma tehlikesi ile karşı kaşıya kalan yaban hayvanlarının yoğun olarak yaşadığı Akyazı ilçesi Taşburun Köyü, Kuzuluk Beldesi ve Boztepe Köyünün yüksek kesimlerine yem bırakıldı.
Sakarya Şube Müdürü Osman Demirel, yaban hayvanlarının yaşam alanlarının yerleşim merkezlerinden uzak ve daha olumsuz hava koşullarının yaşandığı yüksek yerlerde bulunduğunu belirterek, "Bu nedenle ağır kış şartlarında yaban hayvanlarının en büyük sorunu olan yem ve su ihtiyaçlarının karşılanması için doğaya yem takviyesi yapılması gerekmektedir. İlimizin yüksek kesimlerinde son günlerde etkili olan kar yağışı yaban hayvanlarının beslenmesi için tehdit oluşturmaktadır. Bu itibarla ekiplerimizce ilk olarak yaban hayvanlarının yoğun olarak yaşadığı Akyazı ilçesinin yüksek kesimlerinde yaban hayvanlarının aç kalmaması için yemleme çalışmalarına başlanmış olup, yöremizin özelliklerine ve kış koşullarına göre beslenme zorluğu çekmesi muhtemel kanatlı ve memeli yaban hayvanlarının yaşam alanlarına kırık buğday, yonca türü yem koyma çalışmalarımız devam ettirilecektir. Bu çalışmalar ağır kış şartları devam ettiği müddetçe devam edecektir" dedi.
Sakarya bölgesinde yerli ve göçmen kuş olarak bulunan kanatlı türler için kalori değeri yüksek kırık buğday, mısır gibi taneli yem bitkileri verildiğini aktaran Demirel, Otobur türlerden geyik ve karaca türleri için de kalori ve besi değeri yüksek bitkisel kökenli yonca, mısır ve palet yemleri verilerek hayatta kalmalarını sağladıklarını kaydetti.
Demirel, "Şube Müdürlüğümüz Av Yaban Hayatı Koruma ekiplerine gönüllü olarak vatandaşlar tarafından da yem bırakma çalışmalarında destekler sürmektedir. Yaban hayvanlarının yoğun yaşadığı bölgelere yem bırakılmaya devam edecektir. Yem stoğunun bitmesi durumunda ilave yem alımı yapılarak gerekli besin takviyesi yapılacaktır. Şube Müdürlüğümüz ekiplerinde ilimizin diğer bölgelerinde de yemleme çalışmaları aralıksız devam edecek olup, vatandaşlarımızdan da şehir içinde kuşlara, kedi ve köpeklere kış mevsimi boyunda yem verilmesini tavsiye ediyoruz" dedi.
(SC-İÇ)

12.01.2013 12:11:41 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT