1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sait Nursi'nin Kitaplarını Yasaklayan Rusya'ya Kınama

Sait Nursi'nin Kitaplarını Yasaklayan Rusya'ya Kınama

Sait Nursinin Kitaplarını Yasaklayan Rusyaya Kınama
A+A-

Beşminare Akademi Fikir ve Düşünce Derneği, Rusya'da Bediüzzaman Said-i Nursi'nin 16 kitabının sakıncalı bulunarak yasaklanmasına tepki gösterdi. Beşminare Akademi Fikir ve Düşünce Derneği Başkanı

Beşminare Akademi Fikir ve Düşünce Derneği, Rusya'da Bediüzzaman Said-i Nursi'nin 16 kitabının sakıncalı bulunarak yasaklanmasına tepki gösterdi.
Beşminare Akademi Fikir ve Düşünce Derneği Başkanı Serdar Durer, Bitlis'in Tatvan ilçesinde yaptığı açıklamayla Rusya'yı kınadı. Bediüzzaman Said-i Nursi'nin beş bin sayfalık Risale-i Nur Külliyatı'nın milyonlarca insanın hidayetine vesile olmuş büyük bir mütefekkir olduğunu belirten Serdar Durer, tüm dünyaya mal olmuş bir şahsiyetin kitaplarının yasaklanmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi. Rusya'nın Kaliningrad kentinde yüksek mahkeme tarafından Said-i Nursi'nin kitaplarının bölücü ve dinler arası fitne saçan bir unsur sayılmasının Kaliningrad Yüksek Mahkemesi'nin acizliğini ortaya koymakta olduğuna dikkat çeken Durer, "Asıl fitne ve fesada yol açan bir karara imza atmış olan Kaliningrad Yüksek Mahkemesi, içine düştüğü yanlışı düzeltmelidir. Said-i Nursi'nin bütün dinlere olan hoşgörüsünü anlamaya çalışmalıdır. Rusya Yüksek Mahkemesi 2008 yılında da aldığı bir kararla Nur cemaatini terörist ve bölücü örgüt listesine almak gibi bir ayıbın içerisinde düşmüştü. İkinci kez aynı ayıbın içerisine düşen Rusya, büyük bir devlette yakışmayan bu davranışları terk etmelidir. Said-i Nursi, eserlerinin birçok yerinde çağımızın en büyük hastalıklarının 'inkâr-ı uluhiyet, inançsızlık, dinsizlik, iman zafiyeti, anarşi ve terör' olduğunu ifade etmiştir. Bediüzzaman; zulme, haksızlığa, teröre, inançsızlığa ve sefahate karşı adalet, doğruluk, yardımlaşma, sevgi, dayanışma ve işbirliği için evrensel bir barış tavsiye etmiştir. Düşünceleri dünyanın birçok yerinde de bu şekilde vücut bulan Bediüzzaman, diğer dinlere de şefkat göstermiş asrın mütefekkiri durumundadır. Rusya içine düşmüş olduğu bu yanlışı acilen düzeltmelidir" dedi.
(HO-MSA-Y)

15.02.2013 13:41:39 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT