1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Şahinbey'de Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Devam Ediyor

Şahinbey'de Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Devam Ediyor

Şahinbeyde Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Devam Ediyor
A+A-

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ilçe genelindeki çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırmak ve modern yaşam alanları oluşturmak için 4 bölgede kentsel dönüşüm çalışması başlattıklarını söyledi.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ilçe genelindeki çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırmak ve modern yaşam alanları oluşturmak için 4 bölgede kentsel dönüşüm çalışması başlattıklarını söyledi.
Şahinbey'de yapılan ve Türkiye'ye örnek gösterilen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Tahmazoğlu, kentsel dönüşüm kapsamında bin 955 evin kamulaştırmasının yapıldığını ve bin 631 evin yıkıldığını söyledi. Tahmazoğlu, "İlçemizin nüfusu 800 binlere yaklaştı, yoğun bir göç alıyoruz. İlçemizin yüzde 80'i çarpık yapılaşmış durumda olduğu için kentsel dönüşüme ve modern konut yapımına ağırlık verdik. Nuripazarbaşı, Yazıcık-Türktepe, Güzelvadi ve Perilikaya-Serinevler olmak üzere 4 bölgede kentsel dönüşüm yapıyoruz. Burada yıkılacak yaklaşık 2 bin 800 tane konutumuz var. Bu konutlardan bin 955 tanesiyle anlaştık ve bin 631 tane konutun da şuana kadar yıkımını gerçekleştirdik. Ben buradan vatandaşlarımıza da yürekten teşekkür ediyorum. Yüzde 98'i ile anlaşma yoluyla bu işi çözdük. Yüzde 2'i ile anlaşamadığımız kısmı ile mahkemelik olduğumuz durum var, onlar da mahkeme aracı ile çözülüyor. Hızlı bir yıkım var. Bunun yanı sıra yıktığımız konutların yerine yeni konutların da inşaatına başladık. Daha önemlisi evini yıktığımız vatandaşlarımıza hemen konut alternatifi sunmak için bu konutları yıkmadan Etiler'de 296 konutu ve Serinevler'de 300 konutu yaptık. Yine rezerv konut olarak Nuripazarbaşı'nda yıktığımız alanda bin 71 tane inşa ediyoruz. Bunlar bu yıl sonuna kadar tamamlanacaktır. Ayrıca Mavikent diye yeni bir bölgede 2 bin 340 tane konut inşa ediyoruz. Onun da inşası başladı, o da bu yılın sonuna kadar teslim edilecek. Gaziantep'in çevresini değiştirecek olan 7 milyon metrekare alanı kapsayan Yeşilvadi projemiz kentsel dönüşüme alternatif bir alan. Bu alan içerisinde 1 milyon 700 metrekare yeşil alan, 35 bin konut yer alıyor. Ayrıca 12 kilometre uzunluğunda, 50 metre genişliğinde yolumuz var. Burada da konutların inşaatına başladık. Orada da 702 tane konut inşa ediyoruz. Şuan sadece belediye olarak 5 bin tane konut inşa ediyoruz ki bu yıktığımız evlerin çok üzerinde, nüfus artışını da karşılayacak şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah bu alan içerisinde hem yeşil alanlar açmak hem yollarımızı genişletmek hem eğitim alanları açmak daha da önemlisi burada depreme dayanıksız Allah korusun bir depremde hemen yıkılabilecek evlerin yerine depreme dayanıklı yaşanabilir kaliteli konutlar yapmak suretiyle vatandaşlarımızın hayat seviyesini de artırmış oluyoruz" dedi.
(MDC-Y)

18.01.2013 14:12:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT