1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Şahin: "mit'ten Çorum Ve Maraş Olayları İle İlgili Gönderilen Bir Rapor Yok"

Şahin: "mit'ten Çorum Ve Maraş Olayları İle İlgili Gönderilen Bir Rapor Yok"

Şahin: mitten Çorum Ve Maraş Olayları İle İlgili Gönderilen Bir Rapor Yok
A+A-

TBMM Anayasa Komisyon Başkanvekili ve Meclis Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, ''Sivas, Çorum, Kahramanmaraş ve Malatya olaylarındaki kurg

TBMM Anayasa Komisyon Başkanvekili ve Meclis Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, ''Sivas, Çorum, Kahramanmaraş ve Malatya olaylarındaki kurgunun tam olarak organize bir hareket olduğuna dair somut verilerle karşılaştık'' dedi.
AK Parti Çankırı İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Danışma Meclisi toplantısına katılan AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Meclis Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun Sivas, Çorum, Maraş ve Malatya olaylarına ilişkin incelemede bulunduğunu dile getiren Şahin, ''Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu olarak tarafımıza ulaşan bir kısım belge ve bilgilerden özellikle Sivas, Çorum, Kahramanmaraş ve Malatya olaylarındaki kurgunun tam olarak organize bir hareket olduğuna dair somut verilerle karşılaştık. O döneme dair dinlemiş olduğumuz sanıklardan ve o döneme dair belgelerden elde etmiş olduğumuz kanaat, kardeşi kardeşe kırdırma adına bir kısım gizli ellerin çok ciddi anlamda uğraş verdiğini ve çalışmalarından kısmen de olsa netice aldıklarını gördük. Halbuki bunlar hiçbir zaman arzulanan hadiseler değil, memleketin bir kısmında mezhepsel bir çatışmayı çıkartmayı ve bu noktada bu olayları körüklemek isteyenlere karşı milletimiz en güzel cevabı o gün de vermiş, bugün de çok şükür veriyor'' dedi.
Komisyon olarak tespitlerini rapor haline getirdiklerini hatırlatan Şahin, ''Biz yapmış olduğumuz tespitler sonucunda bunları bir rapor haline getirdik. Umuyor ve inanıyoruz ki bundan sonraki dönemde de bu bölgelerde kardeşin kardeşe kardırılmaması gerektiğine inanıyoruz. Ben ülkemizdeki bir kısım karanlık örgütlenmelerin üzerine gidildiği müddetçe bu ülkede çetelerin de olamayacağına, karanlık ellerin de arzularına ulaşamayacağını düşünüyorum'' diye konuştu.
Üzerine gidildiği takdirde hiçbir gizli olayın kapalı kalmayacağını kaydeden Şahin, ''Özellikle ülkemizde son dönemlerde var olan demokrasideki gelişme ve olayların faili meçhullerinin üzerine gidilmiş olması, bize gösteriyor ki bu ülkede yeter ki irade birliği ve istikrar olsun, karanlık olayların üzerine gidilsin, hiçbir şeyin gizli kalmayacağını ve her şeyin ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Milletimizin birlik ve beraberliğinin en büyük hamurunu ve birlikteliğini oluşturan öğenin birbirimize olan sevgi, muhabbet ve kaynaşma olduğunu özellikle belirtmek istiyorum'' ifadelerini kullandı.
Bir basın mensubunun Çorum ve Maraş olayları ile ilgili MİT'ten Komisyon'a gönderilen bir rapor olup olmadığı sorusu üzerine Şahin, ''Dün akşam komisyonumuza ulaşan bir rapor söz konusu değil. Bunlar sadece duyuma dayalı hadiseler. Komisyon görevini tamamladı, şu aşamadan sonra bize herhangi bir belgenin gelmesi söz konusu değil. Yalnız ulusal basındaki bir kısım isimler daha önce gelmiş olan bir hadiseyi, sanki yeni gelmiş gibi değerlendirip kamuoyuna sunuyorlar. Komisyon faaliyetlerini tamamladı, bize yeni bir belge gelmesi söz konusu değil. Şu aşamadan sonra yapılacak tüm işlemler de Meclis Başkanlığı denetimi içerisinde gerçekleşecek. Bunlardan da tek sorumlu olacak kimsede Meclis Başkanlığı" dedi.
Avukatların mahkemelerde başörtüsü ile görev yapmaları konusuna da değinen Şahin, bunun ülke adına da, millet adına da son derece önemli bir karar olduğunu belirtti. Barolar Birliği'nin yıllardır başörtülüler üzerinden belirli bir kesimin iddia ve telkinleri sonucunda koymuş olduğu bu yasağın Danıştay 8. Dairesi tarafından kaldırılmış olmasını ülkedeki demokrasinin gelişimi, fikir ve inanç özgürlüğü adına atılmış çok önemli bir adım olarak değerlendirdiğini ifade eden Şahin, baro başkanlığı yaptığı dönem içerisinde de aynı şeyleri savunduğunu belirtti. Avukatların bir taraftan yargısal faaliyet gösterip, kamu hizmeti görevi yaparken, bir taraftan da serbest meslek erbabı olarak çalışmalarını devam ettirdiklerini kaydeden Şahin, "Dolayısıyla onların başörtüsü ile duruşmalara girmesi kadar normal bir hadise söz konusu değildir. Bunu bütün yüreğimle, bir de hukukçu kimliğim ile destekliyorum ve kararın doğru olduğuna inanıyorum. Umuyor ve inanıyorum ki, yerelde de diğer ilk derece mahkemelerinde de bu verilmiş olan karara uygun şekilde hakimlerimiz hareket eder ve toplumda tekrar bir kaosun ve karşı karşıya gelmenin önüne engel olurlar diyorum" diye konuştu.
(MT-BÖ-CC-Y)

26.01.2013 16:19:38 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT