1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sağlıkta İstek Dışı Tayine Tepki

Sağlıkta İstek Dışı Tayine Tepki

Sağlıkta İstek Dışı Tayine Tepki
A+A-

Türk Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz, yeniden yapılandırma sürecine giren Sağlıkta çalışanların her geçen gün yeni bir mağduriyetle karşı karşıya kaldığını belirtti. Korkmaz, dün sağlık

Türk Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz, yeniden yapılandırma sürecine giren Sağlıkta çalışanların her geçen gün yeni bir mağduriyetle karşı karşıya kaldığını belirtti. Korkmaz, dün sağlık çalışanlarının istek dışı tayinlere maruz bırakıldığını belirterek uygulamaya tepki gösterdi.
Yeni yapılandırma sürecinde çalışanların mağduriyeti ve sağlık hizmetlerinde olası aksaklıklar konusunda görüşlerini daha önce defalarca dile getirdiklerini anlatan Korkmaz, "Gün geçtikçe ortaya çıkan yeni uygulamalar ne yazık ki bizi haklı çıkarmıştır. Bu uygulamalardan biride dün yaşanmış, sağlık çalışanları istekleri dışında tayine maruz bırakılarak şok yaşatılmıştır. Halk Sağlığı Kurumu ile İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan bazı Tıbbi Sekreter, Tıbbi Sekreter, Sağlık Memuru, Ebe ve Hemşire arkadaşlarımızın istek dışı tayinleri yapılmış ve kurumlar arası geçişle, hastanelere görevlendirilmişlerdir. İl Sağlık Müdürlüğünde çalışanlar Halk Sağlığı Müdürlüğüne verilmiştir. İstek dışı bu tayinlerle kimin neye hizmet ettiğini anlamak gerçekten zordur" dedi.
Kurumlar arasında gerçekleştirilen bu nakillerin hukuka alenen aykırı olduğunu kaydeden Korkmaz, "Bu istek dışı kabul edilemez tayinler bir günde oldu bittiye getirilmiştir. Tamamıyla haksız ve hukuksuz olan bu işlemde zahmet edip çalışanlara haber bile verilmemiştir. Ne talepleri alınmıştır. Ne de tayin edileceksiniz denilmiştir. Sabah gittikleri kurumlarında artık oranın çalışanı olmadıklarını öğrenmişlerdir. Bu çalışanlar bir hukuksuzluk yapmamışlardır. Herhangi bir kusurları da yoktur. İstek dışı tayine maruz bırakılacak davranışları da olmamıştır. Ama resen tayine maruz bırakılmışlardır. Çalışanın isteği ve iradesi dışında yapılan bu tayinlere imza atanlar büyük bir vebal altına da girmişlerdir" dedi.
"Sağlık çalışanlarını böyle bir kölelik düzeni altında baskıcı bir yöntemle zorlamak hiç kimsenin hakkı ve haddi değildir" diyen Korkmaz şunları belirtti: "Burası Muz Cumhuriyeti de değildir. Hiç kimse kafasına estiği gibi çalışanın hakkıyla hukuku ile oynayamaz. Sağlık çalışanlarına keyfe keder yaptırımlarla çile çektirmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Birileri Bakanla poz vermeyi, pinpon oynamayı en büyük sendikal faaliyet olarak çalışanlara dikte ede dursun, Biz Türk Sağlık-Sen olarak muhatabımız kim olursa olsun haksızlık karşısında suskun kalmayacağız. Vatandaşımızın Sağlık Hakkını da çalışanlarımızın haklarını da sonuna kadar korumaya ve geliştirmeye devam edeceğiz. Biz Türk Sağlık-Sen olarak her şeyle rağmen doğru bildiğimiz yolda yürümeye ve çalışanlara hizmete devam edeceğiz. Bu yanlıştan dönülmesi içinde bugün çağrımızı yapıyoruz. Konuyu mahkemelere taşımaktan asla çekinmeyeceğiz. Çalışanların hakkını kimse göz göre göre yiyemez."
(SC-İÇ)

21.12.2012 15:47:27 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT