1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sağlıkçılar Sorunlarının Çözümü İçin İmza Kampanyası Başlattılar

Sağlıkçılar Sorunlarının Çözümü İçin İmza Kampanyası Başlattılar

Sağlıkçılar Sorunlarının Çözümü İçin İmza Kampanyası Başlattılar
A+A-

Türk Sağlık Sen Afyonkarahisar Şubesi, yurt çapında sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek amacı ile başlatılan "Bir imzan yeter" kampanyası kapsamında Devlet Hastanesi'nde stant kurdu. Ge

Türk Sağlık Sen Afyonkarahisar Şubesi, yurt çapında sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek amacı ile başlatılan "Bir imzan yeter" kampanyası kapsamında Devlet Hastanesi'nde stant kurdu.
Gerçekleştirilen imza kampanyası ile ilgili Türk Sağlık Sen yönetim kurulu üyeleri ile birlikte bir basın açıklaması yapan Afyonkarahisar Şube Başkanı Mehmet Ali Çakal, sağlık çalışanları tüm zorluklara rağmen gösterdikleri özverili hizmetlerinin karşılığını bir türlü alamadıklarını söyledi. Sorunlar sadece çalışma hayatı ile sınırlı kalmadığını kaydeden Çakal, "Çalışma hayatlarında şiddet, iş yükü ve fazla mesai ile karşı karşıya kalan sağlık çalışanları ne yazık ki mağduriyetler yaşamaktadırlar. Emeklilikte de sağlık çalışanlarına rahat yoktur. Döner sermaye ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle emekli maaşları çok düşük kalmaktadır. 25 yıl görev yapan bir uzman doktor bugün emekli olsa bin 802 TL, hemşire, ebe, sağlık teknisyeni, sağlık memuru bin 395 TL, memur bin 255 TL, hizmetli bin 118 TL maaş alacaktır. Bu ücretlerle sağlık çalışanları nasıl geçineceklerdir. Geçinememe korkusu nedeniyle bugün emekliliğe hak kazanan sağlık çalışanları istemelerine rağmen emekli olamamakta ve çalışmaktadırlar. Yani emeklilik ile tanışmayı dayanabildikleri kadar ertelemektedirler. Sağlık çalışanlarını bu sorundan kurtarmanın, onlara emeklilikte biraz rahat etmelerinin yolu döner sermaye ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılmasıdır. Çare budur, çalışanlarda bunu beklemektedirler. Bu talep mutlaka yerine getirilmelidir. Ayrıca hiçbir kamu çalışanının ek ödemesinden vergi kesilmez iken sağlık çalışanlarının döner sermayesinden gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. Bu haksızlığın sonlandırılması gerekmektedir. Söz konusu talepler için Sağlık Bakanlığı'na başvurular yaptık. Sağlık çalışanlarının emeklilik mağduriyetini ve vergi haksızlığını sonlandırmak için eylemler gerçekleştirdik. TBMM'de siyasi partileri ziyaret ederek sağlık çalışanlarının bu taleplerini dile getirerek konuyu gündeme taşıdık. Şimdi ise Türk Sağlık-Sen olarak bir imza kampanyası ile bu sürece çalışanları da dahil ediyor, sizlerin desteğini istiyoruz" diye konuştu.
(GC-YHY-Y)

18.02.2013 19:03:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT