1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sağlık-sen Kazandırmaya Devam Ediyor

Sağlık-sen Kazandırmaya Devam Ediyor

Sağlık-sen Kazandırmaya Devam Ediyor
A+A-

Sağlık Sen'in açtığı davada Mahkeme, sözleşmeli personelin Harcırah Kanunu hükümlerinden yararlanma hakkı olduğuna karar verdi. İstanbul'dan Bayburt'a becayiş yoluyla tayin olan, Sağlık Sen üyesi 4

Sağlık Sen'in açtığı davada Mahkeme, sözleşmeli personelin Harcırah Kanunu hükümlerinden yararlanma hakkı olduğuna karar verdi.
İstanbul'dan Bayburt'a becayiş yoluyla tayin olan, Sağlık Sen üyesi 4/B'li acil tıp teknisyeni idareye yolluk talebinde bulundu. İdarenin sözleşmeli sağlık çalışanına olumsuz yanıt vermesi üzerine Sağlık Sen Hukuk Bürosu, Trabzon İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Davayı görüşen Mahkeme, sözleşmeli personelin de Harcırah Kanunu hükümlerinden yararlanması gerektiğine karar vererek, sözleşmeli personele yolluk ödemesinde bulunmayan idarenin işleminde hukuka uyarlık bulunmadığını belirtip, kararı iptal etti.
Sağlık Sen Bayburt Şube Başkanı Fikret Lökoğlu, 657 Sayılı Kanun'la kamu çalışanlarına tanınan yolluk hakkından sözleşmeli personelin yararlanmamasının büyük bir haksızlık olduğunu belirterek şunları söyledi: "Yargı kararı, birçok konuda ayrımcılığa tabi tutulan sözleşmeli personelin bu konuda da yaşadığı adaletsizliği ortaya koyması açısından önemlidir. Sendikal ve hukuksal zeminde bu adaletsizliklerin ortadan kalkması için yoğun gayret sarf ediyoruz. Sağlık ve sosyal hizmet kolunda yetkili sendika konumunu daha da güçlendirerek 2013 yılına da taşıyan sendikamızın, önümüzdeki süreçteki öncelikli mücadele konusu sözleşmeli uygulamalarının sona erdirilmesi olacaktır."
(YY-AT-Y)

14.01.2013 15:07:54 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT