1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sağlık Çalışanlarına Şiddete Sıfır Tolerans Gaziantep

Sağlık Çalışanlarına Şiddete Sıfır Tolerans Gaziantep

Sağlık Çalışanlarına Şiddete Sıfır Tolerans  Gaziantep
A+A-

Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, sağlık alanında ortaya çıkan şiddetin diğer iş yerlerine göre oldukça fazla olduğu ve daha az kayda alındığı belirtildi. Gaziantep Hal

Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, sağlık alanında ortaya çıkan şiddetin diğer iş yerlerine göre oldukça fazla olduğu ve daha az kayda alındığı belirtildi.
Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Sağlık kurumlarındaki şiddetle ilgili olarak yapılan çalışmalardan elde edilen bulguların az oranda bildirildiği, sadece yaralanma gibi ciddi olayların şiddet olarak algılandığı, diğerlerinin bildirilmediği anlaşılmaktadır. Bir çalışmada sağlık kurumunda çalışmanın, diğer iş yerlerine göre şiddete uğrama yönünden 16 kat daha riskli olduğu gösterilmiştir. Araştırmalar hastalar kadar hasta yakınlarının da sağlık çalışanlarına şiddet uyguladığını göstermektedir. Sağlık Bakanlığımızın sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti engellemek amacıyla hazırlamış olduğu mevzuatlar çerçevesinde, Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti araştırma komisyonu ve sağlık çalışanlarımıza hukuki destek vermek amacıyla hukuk bürosunu kurmuştur. Şiddetin önlenmesi için olayın büyüklüğü ya da küçüklüğüne bakmadan gerekli adli işlemlerin yapılması sağlanmıştır. İlimizde iki aile hekimimizin maruz kaldığı şiddet olayları sonrasında adli makamlara yapılan başvuru sonucunda karar verilen iki adet davadan ilkinde şiddeti uygulayan şahsa 10 ay hapis, 8 bin 840 TL para cezası, diğer davada ise 6 ay 6 gün hapis, 8 bin 840 TL para cezasıyla cezalandırılmışlardır. Bu cezaların sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleşen münferit saldırıları caydırması temennisi ile kamuoyunu saygıyla duyurulur" denildi.
(MDC-Y)

29.01.2013 17:12:06 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT