1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sağlık Bakanlığı'nın Hastane Formatı

Sağlık Bakanlığı'nın Hastane Formatı

Sağlık Bakanlığının Hastane Formatı
A+A-

Tokat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Arslan Erkan, Sağlık Bakanlığı'nın hastane yapılarında format oluşturulduğunu belirterek, "Hastanelerin yapısında, yatakların planlanmasında kon

Tokat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Arslan Erkan, Sağlık Bakanlığı'nın hastane yapılarında format oluşturulduğunu belirterek, "Hastanelerin yapısında, yatakların planlanmasında konfor açısından artık bizim bir standardımız var. Bu standarda göre bir yatağa karşı 200 metrekarelik arsa istiyor bakanlığımız" dedi.
Tokat İl Genel Meclisi'nde Tokat Kamu Hastaneleri Birliği tarafından hastane yatırımları ve hastanelerin genel durumuyla ilgili sunum yapıldı. Tokat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Arslan Erkan, Sağlık Bakanlığı'nın yeni politikalarını dile getirdi. Sağlık Bakanlığı'nın hastane formatına dikkat çeken Arslan, "Hastanelerin yapısında, yatakların planlanmasında konfor açısından artık bizim bir standardımız var. Bu standarda göre 1 yatağa karşı 200 metrekarelik arsa istiyor bakanlığımız. Bir yatağa karşılıkta 150 metrekare kapalı alan planlıyoruz. Bu kapalı alandan kasıt binaların ortak kullanım alanları koridorlar, çamaşır hanesi yemek hanesi vb. Böyle bir planlama yapılınca ön görülen yatak sayısının asgari bir arsa ihtiyacı doğuyor. Reşadiye Devlet Hastanesi'nin bu yapılanmaya arsanın yeterli olmadığı için belediye ile istişare edilerek yanındaki parktan bir dönüm hastane arsasına dahil edildi. Ondan sonrada mevcut proje yeni oluşturulan arsa üzerine revize edilerek sonuçlandırıldı. Şu anda Reşadiye'nin planlanan projesi TOKİ'de ihale sırasını bekliyor" diye konuştu.
Dr. Erkan, Niksar Devlet Hastanesi'nde yeninden ihaleye çıkılarak firmanın şantiyesini kurduğunu, ön görülen sürede hastanenin tamamlanacağını da sözlerine ekledi.
(Nİ-SLH-Y)

07.02.2013 14:38:01 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT